Share

ائتلاف تغییر و امید، بزرگ‌ترین ائتلاف سیاسی مخالف در افغانستان، به حامد کرزی رئیس جمهور این کشور در مورد چگونگی صلح با طالبان و «معامله» با پاکستان هشدار داد.

 

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر وامید در «همایش بزرگ عدالت‌خواه» در کابل، با انتقاد صریح از کارکرد دولت افغانستان گفت که «حامد کرزی با کسانی صلح می‌کند که هر روز خون مردم را به دستور استخبارات (اطلاعات) خارجی می‌ریزند.»

 

وی صلح را آرزوی دیرینه مردم افغانستان خواند اما گفت که با صلحی که با خواهش و از روی ضعف صورت گیرد مخالف است.

 

حامد کرزی با ایجاد شورای عالی صلح تا کنون بارها از شورشیان به‌ویژه طالبان خواسته است تا صلح با دولت افغانستان را بپذیرند اما طالبان همواره با این تقاضاها مخالفت کرده‌اند و هرگونه مذاکره برای صلح را به خروج نیروهای خارجی مشروط کرده‌اند.

 

امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، «برادر» خطاب کردن طالبان را از سوی حامد کرزی اشتباه خواند و از آن به شدت انتقاد نمود

عبدلله همچنین در واکنش به اعلام خبر مرگ اسامه بن‌لادن، رهبر شبکه القاعده گفت که بن‌لادن خائن و جنایتکار است.

 

او گفت که احمد شاه مسعود، فرمانده ارشد مجاهدین به دستور بن‌لادن در حمله تروریستی مهاجمان انتحاری القاعده (سپتامبر ۲۰۰۱) کشته شد.

 

عبدالله در ادامه افزود: «کرزی با حضور ۴۰ کشور جهان در افغانستان، با آبروی مردم کشور خود بازی می‌کند و حکومت وی پس از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هیچ دستاوری نداشته است.»

 

رهبر ائتلاف تغییر و امید گفت که این ائتلاف فشارهایش را بر حکومت افغانستان به‌منظور «تأمین خواسته‌های مردم» و اصلاح حکومت ادامه خواهد داد.

 

همچنین، امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان نیز طی سخنانی در این همایش، «برادر» خطاب کردن طالبان را از سوی حامد کرزی اشتباه خواند و از آن به شدت انتقاد نمود.

 

وی حامد کرزی را به معامله با پاکستان متهم کرد و گفت: «ما آمده‌ایم که به معامله‌گری با پاکستان نه بگوییم، ما نمی‌گذاریم این معامله صورت گیرد.»

 

صالح افزود: «اگر کرزی ضعیف شده است ما ضعیف نشده‌ایم و اگر به صدای ما گوش نکنی و صدای بزرگ عدالت‌خواهی و ضد ترور را سرمشق قرار ندهی ما بسیج می‌شویم و به خیابان‌ها می‌ریزیم.»

 

ماه گذشته نخست وزیر پاکستان در رأس هیأتی از مقامات ارشد نظامی و اطلاعاتی این کشور در سفر به افغانستان با حامد کرزی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

پس از آن شماری از رسانه‌ها گزارش داددند که هیأت پاکستانی از حامد کرزی خواسته است تا در ازای کمک پاکستان برای مهار طالبان و کمک به صلح در افغانستان، دولت افغانستان باید خواسته‌های پاکستان را بپذیرد.

 

مخالفت دولت افغانستان با ایجاد پایگاه‌های دایمی نظامی آمریکا در این کشور و مشورت با پاکستان در انتصاب مقامات ارشد امنیتی افغانستان از خواسته‌های هیأت پاکستانی عنوان شده است.
 

Share