Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اتهامات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت ترکیه با متهم کردن دیگران می‌خواهد سیاست‌های مداخله‌جویانه‌اش را توجیه کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با رد گفته‌های اردوغان علیه ایران گفت: «متأسفانه اظهارات بی‌اساس و مداخله‌گرایانه و مشکل‌ساز مقامات ترکیه نسبت به همسایگان خود ادامه داشته و آن‌ها تلاش می‌کنند با متهم کردن دیگران و تکرار ادعاهای موهوم، سیاست‌های مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه خود نسبت به همسایگان خویش را توجیه کنند.»

قاسمی با رد گفته‌های معاون نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر در راه بودن موج جدید سه میلیون نفری از مهاجران کشورهای دیگر ساکن در ایران به سمت ترکیه و سپس اروپا، گفت: «ایران بیش از ۳۰ سال است میزبان میلیون‌ها مهاجر از کشورهای همسایه است و ترکیه باید از ایران بیاموزد که چگونه برای بیش از سه دهه میلیون‌ها مهاجر را در خود جای داده و هیچ‌گاه از این موضوع انسانی و بشردوستانه برای مقاصد و اهداف خاص و طراحی‌شده سیاسی علیه هیچ کشوری سوء استفاده نکرده است.»

اردوغان، شنبه، پنجم فروردین در پایان مجمع سالیانه ترکیه ـ ‌بریتانیا گفت که ایران در حال «تبعیض قومیتی» در عراق است و «سیاست‌های نژادپرستانه»‌ای را در این کشور پی می‌گیرد.

او ماه گذشته نیز گفته بود که ناسیونالیسم فارس را می‌توان در مداخله‌های ایران در عراق و سوریه مشاهده کرد و آن را یکی از دلایل جدی‌شدن تجزیه عراق توصیف کرده بود. اردوغان که ۱۳ فوریه در بحرین سخنرانی می‌کرد، گفته بود باید در برابر جریان ناسیونالیسم فارس در منطقه ایستاد.

تهران نیز نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و آن‌ها را محکوم کرده بود.

ایران تنها کشوری نیست که اردوغان به آن حمله کرده است. رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌‌های تلویزیونی اخیرش چندین بار سیاستمداران آلمان و هلند را با نازی‌ها و برخی از سیاستمداران این دو کشور را با هیتلر مقایسه کرده است.

در همین زمینه:

اردوغان ایران را به نژادپرستی در عراق متهم کرد

Share