Share

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که در بمباران مناطق مسکونی موصل تاکنون صدها غیر نظامی جانشان را از دست داده‌اند.

یکی از محلات غرب موصل

عفو بین‌الملل می‌گوید ارتش عراق پیش از آغاز بمباران‌ها نه تنها به ساکنان موصل هشدار نداده، بلکه از آن‌ها خواسته خانه‌هایشان را ترک نکنند.

کسانی که از بمباران‌های متعدد مناطق مسکونی جان سالم به در برده‌اند، به عفو بین‌الملل گزارش داده‌اند که ارتش عراق ساکنان موصل را از خروج از شهر و تلاش برای پناه آوردن به مکانی امن منع کرده و سپس به بمباران مناطق مسکونی پرداخته است.

شاهدان بمباران‌ها و جان به در بردگان به عفو بین‌الملل گفته‌اند در موارد متعددی شبه‌نظامیان داعش خود را روی بام یا در باغچه خانه‌های مسکونی و یا در خانه‌های خالی در محلات شلوغ و پرتراکمی که قاعدتاً هدف بمباران‌ها نمی‌بایست قرار بگیرد پنهان کرده بودند.

عفو بین‌الملل این موارد را در گزارشی که سه‌شنبه ۲۸ مارس منتشر کرده، برشمرده است. در این گزارش آمده است:

«تعداد غیر نظامیانی که در درگیری‌های موصل جان خود را از دست دادند، نشان می‌دهد که ارتش عراق و نیروهای ائتلاف تدابیر لازم برای جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان را به کار نبسته‌اند. چنین رویکردی به معنای نقض آشکار حقوق بشر است.»

تعداد پرشمار غیر نظامیانی که در حمله ارتش عراق به موصل جان خود را از دست داده‌اند، به نگرانی‌هایی دامن زده است.

ایالات متحده آمریکا و دولت عراق اعلام کرده‌اند که به گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ساکنان موصل در جریان بمباران‌ها رسیدگی می‌کنند.

چهارشنبه هفته گذشته گزارش شده بود که فقط در یک مورد از این بمباران‌ها بیش از ۱۰۰ نفر از ساکنان موصل جان خود را از دست دادند.

مرکز فرماندهی آمریکا در عراق وعده داده است که بمباران چهارشنبه ۱۷ مارس را بررسی می‌کند.

هنوز معلوم نیست که آیا واقعاً دست‌‌کم ۱۰۰ نفر از ساکنان موصل در اثر بمباران ارتش عراق کشته شده باشند.

یکی از فعالان حقوق بشر در موصل، بر اساس مشاهداتش گزارش داده که ظاهراً در بمباران ۱۷ مارس، یک کامیون حامل مهمات مورد اصابت قرار گرفت و در اثر شدت انفجار عده زیادی از ساکنان خانه‌های مجاور کشته شدند.

یکی از فرماندهان ارتش عراق گفته است که گروه دولت اسلامی (داعش) در ساختمان‌های مسکونی مواد منفجره کار می‌گذارد با این هدف که اگر مواضع‌اش بمباران شد، تلفات در بین غیر نظامیان هم پرشمار و پرپیامد باشد.

بیشتر بخوانید:

غیرنظامیان، قربانیان اصلی نبرد موصل

 

Share