Share

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه پس از نشست شورای امنیت این کشور اعلام کرد که ترکیه به عملیات «سپر فرات» در خاک سوریه پایان می‌دهد.

بن علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، بن‌علی ییلدریم شامگاه چهارشنبه ۲۹ مارس / ۹ فروردین گفت: «عملیات سپر فرات پایان یافت.» او این عملیات را «موفقیت‌آمیز» خواند.

با این حال نخست‌وزیر ترکیه افزود اقدامات بظامی بیشتر این کشور در سوریه با عنوان‌های دیگری انجام خواهد شد.

ارتش ترکیه در پایان ماه اوت سال گذشته (شهریور سال گذشته) با کمک شبه‌نظامیان مورد حمایتش در عملیاتی با عنوان «سپر فرات» وارد خاک سوریه و شهر جرابلس شد و پست‌های داعش در مناطق مرزی را به کنترل خود در آورد.

با آغاز عملیات «سپر فرات» در ماه اوت، ترکیه قصد داشت منطقه مرزی تحت کنترل داعش را از دست این گروه آزاد سازد. هدف دیگر آنکارا جلوگیری از پیشروی یگان‌های مدافع خلق (YPG) متشکل از نیروهای کرد سوریه به سمت غرب بود.

شورای امنیت ملی ترکیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات «سپر فرات» به‌منظور اطمینان از امنیت ملی، جلوگیری از تهدید داعش و بازگشت پناهجویان سوری به خانه‌های خود آغاز شده بود و با موفقیت به پایان رسید.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در مصاحبه با سایت آمریکایی «برایتبارت نیوز» گفت: «هدف ما پیروزی بر داعش و آزادی منطقه منبج از وجود تمامی گروه‌های تروریستی بود. ما برای پیروزی بر داعش وارد خاک سوریه شدیم.»

او در همین حال موضع دولت ترکیه در قبال بشار اسد را تشریح کرد و گفت: «اسد بیش از ۶۰۰ هزار نفر را کشته است. او با استفاده از بمب‌های بشکه‌ای و گاز کلر مرتکب جنایب علیه بشریت شده و این خط قرمزی برای جامعه جهانی است و نباید از آن عبور کرد.»

چاوش‌اوغلو افزود پس از این همه جنایت نمی‌توان به این رژیم مشروعیت بخشید.

پیش از این رژیم اسد دو بار به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت نامه نوشت و ورود ترکیه به خاک خود را نقض حاکمیت خود دانسته بود.

Share