Share

زندانیان زندان خورین ورامین با بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند. حدود یک ماه است دسترسی به آب گرم در این زندان وجود ندارد و در یک هفته گذشته آب سرد هم قطع شده است.

شرایط به وجود آمده باعث شده است زندانیان امکان حمام کردن نداشته باشند و همین امر موجب بروز مشکلات بهداشتی در زندان شده است.

دوش‌های بی‌آب در زندان

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده است که به دنبال بروز این مشکلات زندانیان مجبورند آب آشامیدنی مورد نیازشان را به قیمتی گزاف از فروشگاه زندان بخرند.

گفته می‌شود که ایراد فنی در سیستم آب‌رسانی زندان و نبود بودجه کافی برای تعمیرات دلیل اصلی بروز بحران آب در زندان خورین است. این بحران جان و سلامتی زندانیان این زندان را تهدید می‌کند.

برخی از خانواده‌های زندانیان از قول مسئولان زندان خورین ورامین گفته‌اند که سیستم موتورخانه خراب است و برای تعمیر آن حدود ۳۰ میلیون تومان بودجه لازم دارد اما اداره کل زندان‌ها تاکنون این بودجه را تأمین نکرده است: «زندانیان مجبورند برای تهیه آب شرب، هر باکس آب معدنی نیم لیتری را شش هزار تومان بخرند، یعنی رقمی حدود دو برابر بیشتر از قیمت بیرون زندان. در چنین شرایطی استحمام و شستن لباس‌ها که برای حفظ بهداشت در محیط بسته زندان لازم است، اساساً ممکن نیست.»

یکی مسئولان قوه قضاییه اما پیشتر از شرایط مناسب زندان خورین ورامین برای نگهداری زندانیان خبر داده بود. سهراب سلیمانی، رییس سابق سازمان زندان‌ها، در مورد این زندان به خبرگزاری مهر گفته بود: «زندان خورین مخصوص جرایم منطقه ورامین، پاکدشت و قرچک است و از استاندارهای بهداشتی و شرایط مناسب برای نگهداری زندانیان برخوردار است.»

با وجود این‌که مسئولان فعلی سازمان زندان‌ها نیز از استاندارد بودن سطح بهداشت و شرایط مناسب زندان خورین ورامین خبر می‌دهند، اما گزارش‌هایی که مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران دربافت کرده است نشان می‌دهند آب این زندان حتی در صورت وصل بودن از آب غیر‌شهری و از چاه‌های موجود در اطرف زندان تأمین می‌شود و فاقد استاندارد بهداشتی مناسب است. غیربهداشتی بودن آب زندان باعث شده غذایی که در این زندان طبخ می‌شود هم مملو از سنگ ریزه باشد.

زندان خورین در منطقه خیر‌آباد ورامین قرار دارد.

Share