Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه معتقد است که مسئول گرمایش زمین در وهله نخست انسان نیست.

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر روسیه

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر روسیه

پوتین در فوروم قطب شمال در شهر آرخانگلسک واقع در شمال روسیه گفت افزایش دمای زمین در سال‌های دهه ۳۰ قرن گذشته، زمانی که گازهای گلخانه‌ای وجود نداشت، آغاز شد.

او تأکید کرد که تغییرات آب و هوایی را نمی‌توان متوقف کرد و تنها باید خود را با آن منطبق کرد.

او روشن نکرد که اظهاراتش چه عواقبی بر توافقنامه آب ‌و هوایی پاریس دارد.

نشست اقلیمی «پاریس ۲۰۱۵» بیست‌ویکمین گردهمایی همه اعضای کنوانسیون‌ سازمان‌ ملل‌ متحد در مورد تغییرات‌ آب‌ و هوایی بود. گردهمایی بین‌المللی «پاریس ۲۰۱۵» از ٩ آذر / ٣٠ نوامبر تا ۱۲ دسامبر /٢۱ آذر سال گذشته جریان داشت.

از نتایج مهم توافقنامه دسامبر ۲۰۱۵ پاریس این بود که حد نصاب افزایش دمای زمین زیر دو درجه سانتیگراد (نسبت به مقطع ورود به عصر صنعتی شدن) در نظر گرفته شده و از تمام کشور‌ها خواسته شده است تلاش خود را برای محدود کردن دمای زمین تا یک و نیم درجه سانتیگراد انجام دهند. حدود ۲۰۰ کشور با این هدف به توافق رسیدند. با این حال مسکو هنوز این توافقنامه را تصویب نکرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز همواره توافقنامه پاریس را مورد سئوال قرار داده است. او به‌تازگی در روز ۲۸ مارس / ۸ فروردین دستور زیست‌محیطی جدید را امضا کرد. در دستور ترامپ برای تسهیل فعالیت صنایع زغال سنگ ممنوعیت اجاره زمین‌های دولت فدرال برای استخراج زغال سنگ برداشته شده و برای بالابردن و تحرک بیشتر صنایع نفت و گاز نیز مقررات کاستن از انتشار گاز متان هم تغییر کرده است. گاز متان در کنار دی اکسید کربن مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌آیند که به گرمایش زمین منجر می‌شود.

فعالان محیط زیست علیه این دستور واکنش نشان داده‌اند.

در این زمینه:

چشم‌انداز موفقیت دستور زیست‌محیطی ترامپ

Share