Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران از محکومیت ۴۰ متهم پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اژه‌ای امروز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ در یک نشست خبری در تهران درباره پرونده کوی دانشگاه و ساختمان سبحان گفت:‌ «این دو پرونده جمعاً ۵۰ متهم داشت که این ۴۰ تا ۵۰ نفر محکوم به حبس، جزای نقدی و پرداخت خسارات وارده شدند.»

۲۵ خرداد ۱۳۸۸ و سه روز پس از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران، کوی دانشگاه تهران و ساختمان سبحان مورد حمله قرار گرفت.

این حمله پس از آن انجام شد که دانشجویان در واکنش به نتیجه انتخابات، تجمعات اعتراضی برپا کرده بودند. مخالفان می‌گویند نیروهای انتظامی و لباس شخصی‌های وابسته به حکومت ایران، در این حمله نقش داتشه‌اند.

در این حمله صدها نفر بازداشت شدند و بنا به گزارش منابع دانشجویی دست‌کم پنج دانشجو نیز کشته شدند.

۵۰ متهم حمله به کوی دانشگاه و ساختمان سبحان به حبس، جزای نقدی و پرداخت خسارات وارده محکوم شده‌اند

محسنی اژه‌ای همچنین گفته است باید منتظر ماند و دید که آیا حکم متهمان پرونده کوی دانشگاه و ساختمان سبحان مورد اعتراض متهمان و شاکیان قرار می‌گیرد یا خیر. وی نام این متهمان را اعلام نکرده است.

 

دادستان کل ایران در بخش دیگری از این نشست خبری تأیید کرد افرادی در رابطه با «جن‌گیری» بازداشت شده‌اند.

منتقدان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران در هفته‌های اخیر، دولت را به ارتباط با «جن‌گیران و رمالان» متهم کرده بودند.

احمدی‌نژاد در نشست روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ هیأت دولت با ردکردن این اتهام گفت این بحث‌ها به لطیفه بیش‌تر شبیه است.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای همچنین گفت عباس امیری‌فر، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در ارتباط با سی‌دی «ظهور نزدیک است» بازداشت شده است.

عباس امیری‌فر، شامگاه ۱۱ اردیبهشت جاری از سوی دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شد.

در چند هفته اخیر، انتشار فیلم «ظهور نزدیک است» به کارگردانی علی‌اصغر سیحانی، واکنش‌های تندی را در پی داشته است.

در این فیلم گفته شده است که «به‌زودی دوازدهمین امام شیعیان ظهور می‌کند.»

قوه قضائیه ایران پس از واکنش مراجع تقلید شیعه به این فیلم، اقدام به بازداشت دست‌اندرکاران آن کرد.

سخنگوی قوه قضائیه در این نشست خبری اعلام کرد دادگاه سه آمریکایی که در ایران زندانی هستند، در صورتی که درخواستی از طرف متهمان یا وکلا ارائه نشود، ۲۱ اردیبهشت جاری برگزار می‌شود.

شین بائر، سارا شورد و جاش فاتال، سه کوهنورد آمریکایی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ در منطقه مرزی ایران و عراق به اتهام «عبور غیر قانونی از خط مرزی ایران با عراق» بازداشت شدند.

 

به گفته مقام‌های ایرانی این سه تبعه آمریکا برای «جاسوسی» وارد ایران شده‌اند، این در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گویند و یکی از این کوهنوردان، منکر ورود به خاک ایران شده ‌است.

 

سارا شورد، یکی از این متهمان که ۲۳ شهریورماه امسال به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، در دادگاه ۱۷ بهمن سال گذشته شرکت نکرد. وی گفته است که در جلسه تازه دادگاه نیز شرکت نخواهد کرد.

 

Share