Share

پرویز کاظمی، وزیر رفاه، کار و امور اجتماعی در دولت نهم و نخستین وزیر مستعفی دولت احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی از ارسال پیغام‌های احمدی‌نژاد به محمد خاتمی پرده برداشت و گفت او می‌خواست با خاتمی دیدار کند.

محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی

محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی

پرویز کاظمی در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «بنده از برخی منابع خبری مطلع شدم که احمدی‌نژاد به دنبال دیدار با رئیس دولت اصلاحات بوده است و در این زمینه چندین پیغام نیز برای رئیس دولت اصلاحات ارسال کرده.»

کاظمی با بیان این‌که محمد خاتمی، رئیس جمهوری دوران اصلاحات با این دیدار موافقت نکرده، گفت: «به نظرمی رسد در شرایط کنونی نیز احمدی‌نژاد علاقه دارد با رئیس دولت اصلاحات دیدار کند یا اینکه به شکل‌های مختلفی به اصلاح‌طلبان نزدیک شود.»

موضوع برقراری ارتباط جناح محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران با اصلاح‌طلبان از انتشار نامه اسفندیار رحیم مشایی، معاون اول احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری به محمد خاتمی مطرح شد.

در حال حاضر جناح احمدی‌نژاد از کاندیداتوری حمید بقایی، از یاران و معاونان احمدی‌نژاد حمایت می‌کند و مشایی در نامه خود به خاتمی هم از عدم حمایت اصلاح‌طلبان از بقایی انتقاد کرد و هم چراغ سبزی برای برای تعامل و همکاری با اصلاح‌طلبان نشان داد.

مشایی در نامه خود تلاش کرد تا نشان دهد پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری در چارچوب نگرش «اصلاح‌طلبانه» مردمی می‌گنجد که با سیاست اصولگرایان سنتی نیز مخالفند.

محمد خاتمی به این نامه مشایی پاسخی نداد.

پرویز کاظمی در مصاحبه خود نامه مشایی به خاتمی را به معنای نامه احمدی‌نژاد به خاتمی دانسته و گفته است که «در این مسأله نباید هیچ شکی داشت».

کاظمی گفته است: «طیف احمدی‌نژاد به دنبال این است که حمایت تلویحی اصلاح‌طلبان را نسبت به خود اخذ کند (…) هدف نوشتن نامه به رئیس دولت اصلاحات برای گرفتن پاسخ بوده است تا در راستای این نامه‌نگاری‌ها ارتباط طیف منتسب به احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان برقرار شود و اصطکاک بین این دو جریان فکری کاهش پیدا کند.»

با این حال برخی از اصلاح‌طلبان به نامه مشایی واکنش نشان دادند. جواد امام، یکی از فعالان جریان اصلاحات در این‌باره در روزنامه اعتماد نوشت: «نمی‌توان تصور کرد آقای مشایی تفاوت فاحش میان دیدگاه اصلاح‌طلبانه آقای خاتمی با سخنان و حرکات آقای احمدی‌نژاد را درک نمی‌کند. مشکل ایشان این است که تصور می‌کند با تغییر نام عوام‌انگیزی به اصلاح‌طلبی می‌توان مبانی مشترکی برای گفت‌وگو دست و پا کرد.»

جواد امام طیف نزدیک به احمدی‌نژاد را عامل «به روز سیاه نشاندن کشور» دانست و نوشت کاری که آن‌ها با ذخایر مملکت کردند «مغول نکرد».

تلاش احمدی‌نژاد و یاران برای برقراری ارتباط با اصلاح‌طلبان نشان‌‌دهنده آن است که این جناح به‌‌دلیل تشتتی که در بین اصولگرایان وجود دارد و مخالفت طیفی از آن‌ها با احمدی‌نژاد به چنین رویکردی روی آورده است.

اصولگرایان هنوز موفق نشده‌اند بر سر یک کاندیدای واحد توافق کنند. جبهه پایداری که جمعی از یاران قبلی احمدی‌نژاد نیز در آن حضور دارند کاندیداتوری ابراهیم رئیسی، متولی «آستان قدس رضوی» را مطرح کرده و از اصولگرایان خواسته‌اند که از او حمایت کنند.

Share