Share

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که ۱۹ اسفندماه سال گذشته در مشهد بازداشت شد، اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است.

هنگامه شهیدی

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی گفت که این روزنامه‌نگار در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده است. این در حالی است که هنگامه شهیدی پیش از این و در لحظه بازداشت اعلام اعتصاب غذای تر کرده بود. به گفته مادر این روزنامه‌نگار در بند وضعیت جسمانی او بعد از گذشت بیش از سه هفته اعتصاب به شدت وخیم است.

ناهید کرمانشاهی روز شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ گفت که در آخرین تماس تلفنی با هنگامه شهیدی در زندان دخترش در حضور بازجویش به او گفته است «اگر اتفاقی برای من بیفتد آقای رئیس‌جمهور و وزارت اطلاعات و دادستانی و قوه قضائیه مسئول مرگ من هستند.»

هنگامه شهیدی، زمانی که برای شرکت در مراسم ختم مادربزرگ خود از تهران به مشهد رفته بود، از سوی مأموران امنیتی در مشهد بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران فرستاده شده است. او در نامه‌ای که با دستخط خودش چند روز پس از بازداشتش منتشر شد، گفته بود که تا آزادی خود دست از اعتصاب برنمی‌دارد.

مادر هنگامه شهیدی در مصاحبه‌ای که با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران داشته، گفته است: «امروز هنگامه زنگ زد، خیلی اوضاعش خراب بود. قلبش درد می‌کند، توان راه رفتن ندارد، می‌گفت من نهایت سه چهار روز بتوانم دوام بیاورم. اعتصاب خشک را شروع کرده است. گفت وصیت‌نامه‌ام را داده‌ام دست بازجو. گفتم هنگامه نکن این کار را من طاقت نمی‌آورم. گفت در دو برگ وصیت‌نامه‌ام را به بازجو داده و گفته‌ام که باید به دست خانواده‌ام بدهد. به بهداری و بازجو هم گفته‌ام اگر اتفاقی برای من بیفتد شما باید جواب بدهید. کسانی که در رأس کار هستند باید جواب دهند. آقای رئیس‌جمهور و وزارت اطلاعات و دادستانی و قوه قضائیه مسئول مرگ من هستند.»

مادر هنگامه شهیدی همچنین در این مصاحبه افزود: «هنگامه گفت زیر ساعت‌ها بازجویی دهنم خشک می‌شود، این‌قدر بازجویی می‌شوم توان ندارم. گفت خیلی چیزها به من می‌گویند که جرمت این است اما من هیچ کدام را قبول نکردم. امروز حتی اگر بمیرم هم نمی‌گذارم سِرُم به من بزنند. داشتند او را  می‌بردند بهداری که گذاشته بودند زنگ بزند و بازجویش کنارش بود وقتی حرف می‌زد گفت نمی‌گذارم از امروز سرم هم بزنند. از همه حلالیت طلبید گفت لباس سفیدبپوش مرغ سحر برایم بخوان. گفتم هنگامه نکن. گفت یک ماه بیشتر نمی‌توانند بازداشت موقت نگه دارند، یا باید توی خانه باشم یا توی قبرستان هستم و اعضای بدنم را اهدا کنید.»

ناهید کرمانشاهی در رابطه با وضعیت پیگیری پرونده خانم شهیدی در دادسرای رسانه گفته است که به دلیل تعطیلات نوروزی کسی پاسخگو نبوده و موفق به ملاقات با بازپرس و رئیس دادسرا نشده است.

به گفته مادر هنگامه شهیدی، این روزنامه‌نگار همچنان به صورت رسمی از داشتن وکیل هم محروم است و هنوز صلاحیت وکیل انتخابی او مصطفی ترک همدانی برای وکالت پرونده هنگامه شهیدی تأیید نشده است. هنوز از موارد اتهام هنگامه شهیدی اطلاعی در دست نیست.

هنگامه شهیدی عضو حزب اعتماد ملی، مشاور پیشین مهدی کروبی در امور زنان و فعال حقوق زنان و مطبوعات پیش‌تر، در تیر ۱۳۸۸ و پس از اعتراض‌های مردمی به انتخابات ریاست‌جمهوری نیز بازداشت شد. او آبان‌ماه آن سال پس از یک دوره اعتصاب غذا و با سپردن وثیقه‌ای ۹۰ میلیون تومانی آزاد شد و نهایتاً در سال ۱۳۸۹ از سوی دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس محکوم شد. او مدتی نیز به عنوان دانشجوی مقطع دکترا در رشته حقوق بشر در انگلستان ساکن بوده است.

هنگامه شهیدی در یازدهمین جشنواره مطبوعات تهران در سال ۱۳۸۳ توانست رتبه اول روزنامه‌نگاری را به خاطر پوشش خبری حمله ایالات متحده به عراق و افغانستان از آن خود کند.  هنگامه شهیدی از فعالان کمپین لغو سنگسار هم بوده است.

در همین زمینه:

Share