Share

عماد خمیس، نخست وزیر سوریه، در اواخر دی ماه سال گذشته به تهران سفر کرد. در پایان این سفر اعلام شد که دولت‌های ایران و سوریه پنج سند همکاری امضا کرده‌اند، همکاری در زمینه‌های مخابرات، کشاورزی و معدن.

خبرگزاری ایسنا در هنگام سفر عماد خمیس به ایران نوشت: « از میان سندهایی که میان نخست وزیر کشور سوریه و معاون اول رییس جمهوری کشورمان به امضا رسید، سند میان دو وزارتخانه ارتباطات سوریه و ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از پیشرفت بالاتری نسبت به دیگر سندها برخوردار است.»

این “پیشرفت” به نفوذ سپاه پاسداران در سوریه برمی‌‌گردد. شرکتی که امتیاز اپراتور سوم سوریه را به دست آورده “شرکت توسعه اعتماد مبین” است که به لحاظ سرمایه و مدیریت زیر کنترل سپاه پاسداران قرار دارد. این شرکت هشت سال قبل نتوانسته بود در رقابت با شرکت‌های “اورانژ” (فرانسه) و “اتصالات” (امارات) سهمی از بازار مخابراتی سوریه را نصیب خود کند. سهمی که اینک به دست آورده حاصل دخالت جنگی و دفاع پاسداران از رژیم اسد است.

کریم سجادپور تحلیلگر مرکز کارنگی در واشینگتن به روزنامه فرنسوی « لوموند»  گفته است: « ایران در حال حاضربه سوریه به عنوان یکی از استان هایش نگاه می کند. آن‌ها اسد را نجات داده اند و فکر می‌کنند مجازبه زیر و رو کردن و استفاده از اقتصاد سوریه اند.»

از سال ۲۰۱۳ بانک مرکزی ایران بالغ بر ۵,۶ میلیارد دلار به همتای سوریه‌ایش کمک اعتباری کرده است،  به گفته کارشناسان اقتصادی «همین وام ها و هزینه های جنگی در سوریه باعث سقوط منابع ارز خارجی ایران شده است – به ویژه با وجود تحریم های آمریکا که همچنان برقرارند.»

گفت‌وگو با جمشید اسدی و کامران متین

در مورد حضور ایران در اقتصاد سوریه با دو کارشناس جمشید اسدی استاد اقتصاد در فرانسه و کامران متین استاد روابط بین الملل در انگلیس گفت و گو کرده و از آنان در مورد نفوذ اقتصادی ایران در سوریه، و هزینه‌های دخالت در این کشور پرسیده‌ایم.

پشنوید:

در همین زمینه

خامنه‌ای و توجیه دخالت نظامی در سوریه

Share