Share

وزارت خارجه آمریکا شامگاه گذشته اعلام کرد که ایالت متحده آمریکا کمک‌های مالی‌اش به صندوق جمعیت سازمان ملل را قطع کرده است.

صندوق جمعیت سازمان ملل، بزرگ‌ترین منبع ذخیره مالی بین‌المللی برای برنامه‌های جمعیت، تنظیم خانواده و بهداشت تولیدمثل

صندوق جمعیت سازمان ملل در سال ۱۹۶۹ تأسیس شده، بزرگ‌ترین منبع ذخیره مالی بین‌المللی برای برنامه‌های جمعیت، تنظیم خانواده و بهداشت تولیدمثل است. این صندوق با دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی در بیش از ۱۵۰ کشور جهان همکاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا در نامه‌ای به باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای این کشور درباره دلایل قطع کمک مالی آمریکا به صندوق جمعیت سازمان ملل این ادعا را در میان آورده که این نهاد سازمان ملل «از مدیریت برنامه‌ای شامل سقط جنین اجباری و عقیم‌سازی غیر داوطلبانه حمایت می‌کند.»

قطع کمک مالی آمریکا به صندوق جمعیت سازمان ملل نخستین اقدام دولت ترامپ برای کاهش کمک‌های مالی ایالات متحده به سازمان ملل است.

ترامپ در یکی از نخستین اقداماتش بعد از تصدی ریاست جمهوری آمریکا دستوری صادر کرد که به موجب آن نهادها و سازمان‌های غیر دولتی که در خارج از آمریکا فعالیت می‌کنند، اگر می‌خواهند همچنان از کمک‌های مالی دولت آمریکا برخوردار شوند، می‌بایست ثابت کنند که طرفدار سقط جنین نیستند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در آن زمان به دستور اجرایی ترامپ اعتراض کرده و گفته بود که برنامه‌های تنظیم جمعیت در جهان به کاهش سرانه مرگ نوزادان و کودکان و بهداشت تولیدمثل کمک می‌کند. اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که تلاش می‌کند حمایت مالی‌اش به این نهادها و سازمان‌ها را افزایش دهد.

صندوق جمعیت سازمان ملل سه‌شنبه ۴ آوریل در سایتش اطلاعیه‌ای منتشر کرده و اعلام کرده که ادعای دولت ترامپ نادرست و اشتباه‌آمیز است.

صندوق جمعیت سازمان ملل در این بیانیه گفته است مهم‌ترین وظیفه‌اش این است که بارداری به دلخواه زنان باشد و زایمان در امنیت اتفاق بیفتد و آینده هر نوزادی هم تأمین باشد.

صندوق جمعیت سازمان ملل نوشته است: حمایت مالی دولت و مردم آمریکا از صندوق جمعیت سازمان ملل در همه این سال‌ها باعث شده که جان هزاران زن و کودک نجات پیدا کند و مانع از وقوع بحران‌های انسانی در جهان شود.

دولت ترامپ ماه گذشته اعلام کرده بود که در نظر دارد بودجه دفاعی ایالات متحده آمریکا را به میزان ۵۴ میلیارد دلار افزایش دهد. کاخ سفید گفته بود که بخشی از این مبلغ را از طریق صرفه‌جویی در برنامه‌های داخلی و کمک‌های خارجی تأمین می‌کند.

 

 

Share