Share

سعید لیلاز، استاد اقتصاد و از چهره‌های مخالف دولت محمود احمدی‌نژاد در واکنش به شعار افزایش یارانه‌ها از سوی حمید بقایی، کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و مورد حمایت احمدی‌نژاد، گفته است که مردم دیگر فریب این تبلیغات و جوسازی‌ها را نخواهند خورد.

Yaraneh

اجرای طرح پرداخت نقدی یارانه در دولت محمود احمدی‌نژاد

او درباره حضور حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و مطرح شدن دوباره بحث افزایش یارانه‌ها به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت است: «پرداخت یارانه به این شکل، بلایی بود که هنوز کشور دچار آن است و نمی‌دانیم با آن چه کار کنیم ولی آن چیزی که مسلم است این است که دیگر مردم، فریب این تبلیغات و جو‌سازی‌ها را نخواهند خورد.»

لیلاز مهم‌ترین کار دولت روحانی در چهار سال گذشته را به ثمر رساندن برجام دانسته و گفته است که همین اتفاق باعث شده وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا کند و سیر نزولی آمارهای اقتصادی مثبت شود.

مخالفان دولت روحانی اما دوره کنونی را رکودی‌ترین دوره اقتصادی می‌نامند، هر چند که آماری برای اثبات این گفته ارائه نمی‌کنند:

شدت گرفتن انتقادهای اقتصادی از دولت روحانی در آستانه انتخابات

لیلاز که عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی‌ست در پاسخ به گفته مخالفان و این‌که چرا مردم چیزی از گشایش اقتصادی احساس نمی‌کنند و رکود همچنان ادامه دارد، گفته است: «اتفاقاً همین امر نشان‌دهنده عمق فاجعه است. در واقع وضعیت به قدری خراب بوده که با تمام این اقدامات صورت گرفته در چهار سال گذشته هنوز به سطح صفر هم نرسیده‌ایم وگرنه تمام کارشناسان اذعان دارند که شرایط ما نسبت به چهار سال قبل تغییر زیادی داشته است.»

او تأکید کرده است که کسانی همچون بقایی می‌توانند مانند چند سال قبل مردم را فریب دهند: «این افراد فکر می‌کنند که می‌توانند مانند چند سال قبل مردم را با شعار و پروپاگاندا فریب دهند اما دیگر دوران این کارها به سر رسیده است.»

سعید لیلاز از جمله کسانی‌ست که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ دستگیر شد. دادگاه نمایشی کودتای مخملی او را به ۹ سال زندان محکوم کرد اما این حکم در دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس کاهش یافت. این حکم در تیر ماه ۹۲ متوقف و لیلاز از زندان آزاد شد. اتهام‌های او «فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده و ارتباط با بیگانگان» بود.

او فردای انتخابات سال ۸۸ در گفت‌و‌گویی نتیجه رسمی انتخابات را انتخاب تاریخی رهبر ایران توصیف کرده‌ بود.

 

Share