Share

ابتدا دیده‌بان حقوق بشر سوریه و کلاه‌سفیدهای این کشور از حمله هوایی به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه خبر دادند و گفتند که این حمله با گاز سمی انجام گرفته و در جریان آن دست‌کم ۵۸ نفر کشته شدند. سپس، چند ساعت بعد از این رویداد، خبرنگاران خبرگزاری فرانسه که در محل حضور دارند گزارش دادند بیمارستان خان شیخون که مجروحان در آن تحت درمان قرار دارند نیز هدف خمپاره قرار گرفته است.

محلی که حمله شیمیایی در آنجا اتفاق افتاد: خان شیخون در استان ادلب

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که حمله‌ای که احتمال داده می‌شود یک حمله شیمیایی بوده، صبح سه‌شنبه در شهر خان شیخون اتفاق افتاد. ابتدا خبرگزاری آلمان و خبرگزاری فرانسه این خبر را بازتاب دادند و سپس خبرگزاری رویترز هم آن را تأیید کرد.

خبرگزاری آلمان به ویدیویی استناد کرده که مخالفان حکومت سوریه بر روی اینترنت منتشر کرده‌اند. در این ویدیو جنازه ۹ دختر و پسر نوجوان مشاهده می‌شود که ظاهراً خفه شده‌اند.

همچنین تصاویر مردان و زنانی به نمایش در آمده که بر دهانشان کف نشسته و تحت درمان هستند. ده‌ها نفر نیز زخمی شده‌اند که حال بسیاری از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

پزشکان از احتمال حمله با گاز شیمیایی سارین سخن گفته‌اند. از این گاز در حملات شیمیایی به حومه دمشق در ماه اوت ۲۰۱۳ نیز استفاده شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز ارتش سوریه هرگونه دخالت در این حمله را که احتمالاً یک حمله شیمیایی بوده تکذیب کرده است.

منابع امنیتی سوریه می‌گویند ارتش این کشور نه در گذشته و نه اکنون از سلاح شیمیایی در حملات خود استفاده نکرده است. آن‌ها می‌گویند احتمالاً در حملات هوایی به خان شیخون یک انبار مواد شیمیایی شورشیان نیز هدف قرار گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه و آلمان گزارش داده‌اند که در میان کشته‌شدگان، دست‌کم ۱۱ کودک هم بوده‌اند.

ویدیویی که مخالفان اسد منتشر کرده اند

یک مقام اداره بهداشت استان ادلیب به خبرگزاری روترز گفته است که در این حمله دست‌کم ۵۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر مجروح شده‌اند. مجروحان به بیمارستانی در خان شیخون منتقل شدند که این بیمارستان هم ظاهراً بر اساس گزارش خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مورد اصابت چند خمپاره قرار گرفته. هنوز تعداد کشته‌شدگان و مجروحان این واقعه دوم اعلام نشده است.

در شبکه‌های اجتماعی، مخالفان دولت اسد تصاویری منتشر کرده‌اند از قربانیان که کف به دهان آورده‌اند و کودکان برهنه‌ای که خود را روی زمین انداخته‌اند و از درد فریاد می‌کشند.

ائتلافی از شورشیان مخالف اسد بر استان ادلب تسلط دارند. پس از تصرف کامل حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش این منطقه مقر اصلی شورشیان محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«ارتش سوریه در حلب از سلاح شیمیایی استفاده کرده است»

Share