Share

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا برای مذاکرات تجاری و امنیتی به ریاض سفر کرده است. همزمان یک کمیته مشترک حقوق بشری متشکل از نمایندگان پارلمان بریتانیا در گزارشی تاکید کرده‌اند که حقوق بشر باید جزء کلیدی معادلات تجاری آینده بریتانیا پس از برگزیت باشد.

استقبال محمد بن نایف، ولیعهد عربستان سعودی از ترزا می

در گزارشی که کمیته حقوق بشر متشکل از نمایندگان پارلمان بریتانیا تهیه کرده‌اند، آمده که اکنون اتحادیه ار وپا بندهایی را در قراردادهای تجاری خوز با کشورهای غیرعضو گنجانده که بر اساس آنها باید حقوق بشر رعایت شود و بریتانیا نیر باید از برگزیت استفاده کند تا استانداردهای بالاتری را در این زمینه تامین کند.

در ادامه سفرهای ترزا می به خاورمیانه، این بار او به عربستان سعودی سفر کرده تا با وجود کارنامه سیاه این کشور در زمنیه حقوق بشر، با مقامات ریاض درباره مسایل تجاری و امنیتی گفت و گو کند.

از ترزا می مکررا خواسته شده تا معاملات تجاری خود را در زمینه‌های نظامی به دلیل نقض حقوق بشر از سوی این کشور از طریق مداخلاتش در جنگ داخلی یمن، به تعویق درآورد.

گزارش کمیته حقوق بشر افزوده: «دولت بریتانیا باید در معاملات تجاری خود رعایت حقوق بشر را دست کم به همان اندازه‌ای که در حال حاضر در اتحادیه اروپا رعایت می‌شود، تضمین کند. ما به علاقه این روند را دنبال می‌کنیم و بر  این روند نظارت خواهیم داشت.»

این کمیته تاکید کرده: «ما از دولت می‌خواهیم که از فرصت برگزیت استفاده کند تا استانداردهای بالاتر حقوق بشری برای معاملات تجاری آینده شامل مقررات موثر در اجرای قانون، و تعهد به حقوق بشر پیش از تصویب موافقت‌نامه‌های تجاری در نظر بگیرد.»

در این گزارش همچنین آمده که دولت باید شیوه‌ای را در معاملات تجاری بریتانیا تنظیم کند که بر اساس آن با کشورهایی که حقوق کارگران را نقض می‌کنند معامله‌ای صورت نگیرد.

«اگر دولت انتظار دارد که در معاملات تجاری به مسائل حقوق بشر به طور جدی توجه شود، باید این مسایل را حداقل در همان سطح در زنجیره تامین تدارکات خود نشان دهد.»

این گزارش ۸۲ صفحه‌ای از مقامات این کشور خواسته قانونی قوی‌تر، با ضمانت اجرای محکم‌تر و شیوه‌های اجرایی واضح‌تر تهیه کنند تا حقوق انسانی کارگران با آن تامین شود.

هریت هارمن، نماینده حزب کارگر در مجلس گفته: «هیچ کس نمی‌خواهد لباسی بپوشد که آن را کودکان با گارگران به بردگی گرفته شده دوخته باشند. شرکت‌های اروپایی باید استانداردهای بالایی در زمینه تولیدات خود در سایر کشورها داشته باشند. باید تضمین کنند که در زنجیره تولید آنها حقوق بشر نقض نمی‌شود.»

ترزا می بدون روسری

ترزا می بدون حجاب به ریاض سفر کرده و در حالی از هواپیما پیاده شد که موهایش نمایان بود.

او پیش‌تر گفته بود که می‌خواهد الگویی برای زنان تحت ستم سعودی باشد.

در این زمینه او پا در راه کسانی مثل هیلاری کلینتون و میشل اوباما گذاشت که قبل از او حجاب اجباری را قبول نکرده بودند.

در عربستان سعودی، زنان در مکان ‌های عمومی باید یک لباس بلند تیره بپوشند و موهای خود را بپوشانند. این تنها یکی از قوانین محدودکننده‌ای است که سیستم قیمومیت بر زنان سعودی تحمیل می‌کند. زنان همچنین از رانندگی در این کشور محرومند. محدودیت خروج از خانه بر زنان فارغ از پیشینه اقتصادی و اجتماعی‌شان اثر می‌گذارد. زنان باید از قیم مذکر خود که معمولا همسر یا پدر است و گاه ممکن است پسر یا برادرشان باشد، برای گرفتن تصمیمات مهم زندگی اجازه بگیرند. قیمومیت مردان کنترل سفرهای زنان، ازدواج و در برخی موارد استخدام و دریافت خدمات درمانی را هم شامل می‌شود.

با این حال، چنین اجبارهایی برای زنان خارجی بازدیدکننده از این کشور تحمیل نمی‌شود.

ترزا می گفته: «امیدوار است که زنان سعودی با نگاه به او انگیزه‌ای پیذا کنند برای رسیدن به آنچه زنان می‌توانند به آن دست یابند.»

او ابراز امیدواری کرده که وجودش تجسم این واقعیت باشد که زنان می‌توانند به موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای دست پیدا کنند.

او گفته: «برای من به عنوان یک زن دارای مقام رهبری سیاسی برتیانیا، حفظ روابطی که برای امنیت و تجارت ما مهم است اهمیت دارد اما امیدوارم کسانی که مرا به عنوان یک رهبر زن می‌بینند، دریابند که یک زن به چه چیزهایی می‌تواند دست پیدا کند و به موقعیت‌های بالا برسد.»

قیمومیت مردان، زنان عربستان را محدود می‌کند 

Share