Share

محمدجواد لاریجانی از تدوین «منشور اسلامی حقوق بشر» با همکاری کشورهای اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران در دیدار با ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی، گفت: «اقدامات اولیه این کار پیشتر در همایشی در تهران انجام شد، اما قصد داریم در همایشی که با شرکت مسئولان قضایی و حقوقی کشورهای مسلمان برگزار خواهد شد، تدوین این منشور اسلامی را نهایی کرده و به جهانیان اعلام کنیم.»

محمدجواد لاریجانی افزود: «منشوراسلامی حقوق بشر این توانایی را خواهد داشت که حتا سایر ملل غیر مسلمان را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد.»

وی در مورد نقض حقوق بشر در ایران گفت: «کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا برای وارد کردن فشار سیاسی به کشور ما دست به یک جنایت بزرگ زده‌اند و آن این است که موضوع مهمی مانند حقوق بشر را به یک پروژه سیاسی تبدیل کرده‌اند.»

محمدجواد لاریجانی: منشور اسلامی حقوق بشر این توانایی را خواهد داشت که حتا سایر ملل غیر مسلمان را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد

این در حالی است که کشورهای جهان همواره و به‌ویژه پس از انتخابات بحث‌برانگیز خردادماه ۱۳۸۸، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند.

روز پنج‌شنبه ۲۴ مارس ۲۰۱۱ (چهارم فروردین ۱۳۹۰) شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته، با تعیین نماینده ویژه حقوق بشر در ایران موافقت کرد.

از میان ۴۷ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست ژنو، ۲۲ عضو به تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران رأی مثبت، ۱۴ عضو رأی منفی و هفت عضو نیز رأی ممتنع دادند.

شورای حقوق بشر درباره «سرکوب دگراندیشان» و «افزایش مجازات اعدام» در ایران ابراز نگرانی کرد. این شورا همچنین از ایران خواست تا با نماینده ویژه حقوق بشر همکاری کند.

پس از تصویب این قطعنامه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «شورای حقوق بشر بازیچه دست قدرت‌های بزرگ و زدوبندهای پشت پرده اعضای آن است و فاقد صلاحیت بررسی مسائل حقوق بشری کشورهاست.»

جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۵ به نمایندگان سازمان ملل اجازه سفر به ایران و تهیه گزارش از وضعیت حقوق بشر در این کشور را نداده است.

حکومت ایران همواره تلاش داشته است تا حقوق بشر را نه حقوقی جهان‌شمول که موضوعی نسبی و فرهنگی قلمداد کند که بر اساس تفاوت‌های دینی و فرهنگی شکل می‌گیرند.

مقامات ایران به همین خاطر از «حقوق بشر اسلامی» دفاع می‌کنند و تلاش دارند دیگر کشورهایی که بیشتر ساکنان آنان را مسلمانان تشکیل می‌دهند برای تدوین چنین حقوقی تشویق و بسیج کنند.
 

Share