Share

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به گفته‌های ترزا می، نخست وزیر برتیانیا درباره نقش ایران در بی‌ثباتی منطقه واکنش نشان داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، گفته‌های ترزا می را «تکراری و بی‌پایه و از سر ناشکیبایی و بی‌قراری» دانسته و گفته که «انگلیسی‌ها می‌خواهند منطقه همچنان دستخوش ناامنی و بی‌ثباتی مستمر باشد.»

ترزا می که برای گفت‌وگوهای تجاری و امنیتی به عربستان سفر کرده بود، در گفت‌وگو با روزنامه ریاض عربستان، ایران را «عامل بی‌ثباتی در منطقه» دانسته است.

او در پاسخ به این سوال که چطور باید با دخالت ایران در جهان عرب و حمایت آشکار این کشور از تروریسم در منطقه مبارزه کرد گفته بود: «ما درمورد اینکه ایران اقدامات و فعالیت‌هایی برای بی‌ثبات کردن منطقه، عراق و لبنان انجام می‌دهد و از حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند و نیروهای سپاه قدس را به سوریه اعدام کرده تا از رژیم بشار اسد حمایت کند، تردید نداریم.»

ترزا می همچنین گفته که بریتانیا نگرانی کشورهای منطقه را از فعالیت‌های ایران درک می‌کند. او از ایران خواسته بود که نقشی سازنده در سوریه برعهده بگیرد و از مذاکرات ژنو که برای انتقال قدرت سیاسی انجام می‌شود، حمایت کند.

نخست وزیر بریتانیا از ایران خواسته بود که با احترام به استقلال، تمامیت ارضی و یکپارچگی یمن، برای حل بحران آن کشور تلاش کند.

ترزا می گفته بود که با وجود بهبود روابط بریتانیا و ایران، این به آن معنا نیست که دولت بریتانیا این مسایل را نادیده می‌گیرد بلکه از این فرصت استفاده خواهد کرد تا نظر خود را به دولت جمهوری اسلامی  منتقل کند.

در بخش دیگری از این مصاحبه، ترزا می تاکید کرده بود که توافق هسته‌ای مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد و از این نظر نگرانی برخی از کشورهای منطقه وارد نیست.

با این حال او تاکید کرده که کشورهای غربی باید از نزدیک بر عملکرد ایران دراجرای این توافق‌نامه نظارت کنند.

ترزا می همچنین گفت که بریتانیا در برایر دخالت‌های ایران از کشورهای منطقه حمایت می‌کند.

«بهرام قاسمی» در واکنش به این اظهارات گفته: «این نخستین بار نیست که نخست وزیر بریتانیا ناراستی و گفتار بی اصل و اساس را بر راستی ارجح می‌شمارد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که نخست وزیر بریتانیا چشم از تاریخ تحولات و اتفاقات دهه‌های اخیر فروبسته است. او در مقابل بریتانیا را متهم کرده که بخش عمده ای از نابسامانی، بی‌ثباتی و عقب‌ماندگی‌های این منطقه حاصل «سیاست‌های استعماری، توسعه‌طلبانه و بی‌عدالتی‌های» پیشینیان ترزا می و هم پیمانان این کشور است که در منطقه خاورمیانه جنگ ایجاد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه، جمهوری اسلامی نقش ایران در کمک به تامین امنیت، آرامش و ثبات در منطقه را حساس و استراتژیک دانسته و گفته که این کشور با ترور و خشونت مبارزه می‌کند.

قاسمی تاکید کرده که ایران نقش به سزایی در حمایت از امنیت، ثبات و صلح در کشورهایی داشته که مورد تعرض و تجاوز تروریست‌ها قرار گرفته‌اند و از جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک و حمایت داشته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران بریتانیا را به جمایت از تروریسم متهم کرده و گفته که بریتانیا و متحدانش به دلیل اینکه محاسبات‌شان درباره موفقیت گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه، تحقق نیافته ناراحتند و از عقب رانده شدن عناصر تروریستی چندان خشنود نیستند و به همین دلیل مایلند منطقه دستخوش ناامنی و بی‌ثباتی مزمن و مستمر باشد.

قاسمی گفته که فروش سلاح و ادوات به «متجاوزین» به ویژه در یمن با ادعاهای خانم می سازگاری و همخوانی ندارد و این اظهارات با هدف جلب رضایت و حمایت مالی برخی از کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

بریتانیا پیش از این هم از سوی برخی از گروه‌های داخلی به دلیل فروش سلاح به عربستان سعودی مورد انتقاد قرار گرفته بود و آنها خواهان تعلیق فروش اسلحه به این کشور شده بودند.

منتقدان این نگرانی را ابراز می‌کردند که نقش ائتلافی که به رهبری عربستان شکل گرفته در نقض حقوق بشر و تلفات غیرنظامیان در یمن مشخص نیست و ممکن است در این زمینه‌ها از سلاح‌های بریتانیایی استفاده شده باشد.

استفاده ائتلاف سعودی از بمب‌های خوشه‌ای بریتانیایی در یمن تأیید شد

Share