Share

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، از تعیین شاخص‌های علوم انسانی توسط این مرکز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پرویز داودی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، گفت از دو سه سال پیش فعالیت روی بحث علوم انسانی آغاز شده و این مرکز روی شاخص‌های علوم انسانی مشغول به کار است.

داودی گفت: «در واقع بررسی می‌کنیم که این شاخص‌ها چقدر متناسب با ارزش‌های اسلامی و مسائل واقعی و بومی در کشور ایران است.»

وی افزود: «خیلی از شاخص‌ها با فرهنگ ایران و مردم ایران نمی‌خواند ولی در حال حاضر از این شاخص‌ها که بعضأ محتوای ارزش‌های اسلامی در آن وجود ندارد، اخلاق اسلامی در آن نیست و بعضأ یک سری از اخلاق‌های دیگر بر اساس فلسفه‌های مادی‌گرایانه در آن قرار دارد، استفاده می‌کنیم.»

 

مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گفت در این ارتباط ۵۰ الی ۶۰ طرح تحقیقاتی با استادان حوزه علمیه و دانشگاه شروع شده است و آن‌ها در مورد شاخص‌های علوم اجتماعی و انسانی مشغول به کار هستند.

پرویز داودی: خیلی از شاخص‌های علوم انسانی با فرهنگ ایرانی اسلامی نمی‌خواند

پرویز داودی اعلام کرد در جلسه‌ای با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گزارشی در ارتباط با شاخص‌های علوم انسانی ارائه شده و وی از این اقدام پشتیبانی کرده است.

داودی اظهار امیدواری کرد که با وجود زیاد بودن تعداد شاخص‌ها، با کمک حوزه علمیه ظرف یک سال آینده تحقیق درمورد بسیاری از شاخص‌ها پایان یابد.

وی در پایان توضیح داد اولویت مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری علوم انسانی است اما علوم دیگر نیز هستند که آن‌جا اصلاحات کمتری نیاز خواهد بود چون «وجوه مشترک خیلی بالاتر است.»

پرویز داودی گفت: «الگوی ایرانی اسلامی ابعاد وسیعی دارد و این بحث یک بحث گسترده است و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند شاید ۱۰ سال طول بکشد که در این ارتباط بتوانیم به جمع‌بندی برسیم.»

مقامات ایران در دو سال گذشته خواهان تغییر در محتوای علوم انسانی دانشگاه‌ها بر اساس «مبانی اسلام» شده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز دو سال پیش از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته‌های علوم انسانی انتقاد کرده بود.

شهریورماه سال گذشته کامران دانشجو، وزیر علوم اعلام کرد که در محتوای رشته‌های مهم علوم انسانی «بر اساس مبانی اسلام» تغییراتی اعمال می‌شود.

در این مدت گروهی از استادان دانشگاه‌ها کنار گذاشته شدند و بسیج گسترده‌ای برای تغییر هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها و استخدام‌های تازه صورت گرفت.

در روز دوم آبان ماه سال گذشته اسامی ١٢ رشته‌ای که به گفته وزارت علوم، «تحقیقات و فن‌آوری ایران تا بازنگری در محتوای آن‌ها، توسعه پیدا نمی‌کنند»، اعلام شد.

«حقوق، حقوق بشر، مطالعات زنان، اقتصاد، جامعه‌شناسی، ارتباطات اجتماعی، علوم سیاسی، فلسفه، روان‌شناسی، علوم تربیتی، مدیریت و مدیریت فرهنگی و هنری» به عنوان رشته‌هایی که باید بازنگری شوند، عنوان گردید.
 

Share