Share

به دنبال فراخوان جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های ایران برای تجمع و اعتصاب سراسری در روز ۲۵ اردیبهشت در اعتراض به آن‌چه که فضای امنیتی و سرکوب دانشجویان منتقد خوانده شده است جمعی از فعالان دانشجویی برون‌مرزی نیز با صدور بیانیه‌ای از حرکت‌های اعتراضی دانشجویان در داخل کشور حمایت کردند.

 

در این بیانیه که به امضای ۳۰ فعال دانشجویی در خارج از ایران رسیده، آمده است: «ما خواهان پایان حکومت نظامی غیررسمی حاکم بر دانشگاه‌ها و بازگشت فضای آکادمیک به‌جای جو پادگانی امروز دانشگاه‌ها هستیم. ما خواهان آن هستیم که با خروج نیروهای امنیتی و غیر دانشگاهی از محیط دانشگاه‌ها آزادی‌های آکادمیک احیا و برقرار شود.»

 

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به برخوردهای صورت گرفته در طی سالیان اخیر با جنبش دانشجویی ایران آمده است: «دانشگاه و جنبش دانشجویی در ۳۰ سال گذشته همواره زیر ضرب حملات عمله استبداد بوده و به خصوص در شش سال گذشته و به صورت مشخص پس از کودتای انتخاباتی ۸۸، نیروهای سرکوبگر با حمله وحشیانه به محیط دانشگاه و یا خانه و کاشانه دانشجویان و بازداشت و ضرب و شتم آن‌ها و همچنین محروم کردن دانشجویان اندیشه‌ورز، نخبه و آزادی‌خواه از ادامه‌ تحصیل، تعطیلی تشکل‌های منتقد، صدور احکام قضایی بی‌سابقه علیه فعالان دانشجویی و بازنشستگی اجباری اساتید صاحب صلاحیت، با تهدید و ارعاب هر روزه‌ دانشجویان، و با انکار حضور درخشان آن‌ها خواسته است وقفه‌ای در جنبش پرافتخار دانشجویی ایجاد کند تا بتواند به خواست‌های نامشروع خود در خاموش کردن صدای مخالفان و یک‌صدا کردن جامعه دست یابد.» 

بیش از ۴۰ تشکل دانشجویی در سراسر ایران از فراخوان اعتراضات سراسری ۲۵ اردیبهشت استقبال کرده‌اند

امضاکنندگان این بیانیه خاطرنشان کرده‌اند: «ما جمعی از فعالان سابق جنبش دانشجویی به مجموعه‌ حاکمیت هشدار می‌دهیم تا رویه‌ نامیمون برخورد با فعالیت‌های مسالمت‌آمیز دانشجویی را پایان دهد؛ سرمایه‌های علمی و نخبگان این کشور را هر چه سریع‌تر از زندان آزاد کنند.»

 

۳۰ فعال سابق دانشجویی امضاکننده این بیانیه در پایان ضمن اعلام حمایت از فعالیت‌های مستقل و روشن‌بینانه‌ جنبش دانشجویی، به حاکمیت در مورد ادامه‌ی روند برخورد با دانشگاه به شدت هشدار داده‌اند.

 

گفتنی است به‌دنبال اعلام فراخوان اعتراضات سراسری در روز ۲۵ اردیبهشت بیش از ۴۰ تشکل دانشجویی در سراسر ایران از این فراخوان استقبال کرده‌اند.

 

همچنین «شورای هماهنگی راه سبز امید» که گفته می‌شود منتخب میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران جنبش سبز ایران است روز گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از اعتراضات دانشجویی در داخل کشور حمایت نموده است. موسوی و کروبی هم‌اکنون در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.

آخرین تجمع دانشجویی روز ششم اردیبهشت‌ماه جاری توسط دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در اعتراض به محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مدیریت دانشگاه و وضعیت نامناسب امور صنفی برگزار شد.

این تجمع با استقبال دانشجویان روبه‌رو گردید و صدها نفر در آن شرکت کردند.
 

Share