Share

سازمان تاکسیرانی تهران اپلیکیشنی به نام «کارپینو» را از اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی کرده که از طریق آن شهروندان می‌توانند درخواست تاکسی کنند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مازیار حسینی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران ضمن اعلام این خبر گفت: «این برنامه فعالیت خود را با دو هزار و ۵۰۰ راننده تاکسی آغاز کرده و ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر هم در نوبت آموزش قرار دارند.»

در مدت کمتر از سه هفته و در ایام تعطیلات نوروز، ۱۱هزار و ۵۰۰ نفر از شهروندان تهران در این سامانه ثبت نام کرده و بیش از دو هزار و ۶۰۰ سفر موفق با این سامانه انجام شده است.

از طریق اپلیکیشن «کارپینو» امکان انتخاب تاکسی، از جمله تاکسی‌های لوکس، تاکسی ویژه زنان، ون و سایر خودروهای موجود در سیستم برای شهروندان وجود دارد و این تاکسی‌ها مجوز عبور و مرور از مناطق طرح ترافیک تهران را نیز دارا هستند.

همچنین، ضمن آن‌که رانندگان این تاکسی‌ها دوره‌های شهرشناسی را باید بگذرانند، صلاحیت روانی و جسمی آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و این رانندگان باید گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد به مواد مخدر را داشته باشند.

اطلاعات هر یک از رانندگان هم نزد سازمان تاکسیرانی محفوظ و در عین حال قابل دسترس است.

افزون بر این‌، تاکسی‌رانان و مسافران تحت پوشش‌ بیمه‌ای قرار دارند.

به‌گفته معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران راه‌‌اندازی این اپلیکیشن می‌تواند در زمینه مدیریت ترافیک و افزایش کارایی شهرداری کمک کند و با توجه به هوشمند شدن مدیریت عرضه و تقاضای سفر، نیاز به گردش مستمر و بدون هدف چندین هزار تاکسی برای پیدا کردن مسافر در سطح شهر را کاهش دهد و تأثیر مثبتی بر کاهش ترافیک و آلودگی هوا بگذارد.

با توجه به میزان استقبال مردم از دو اپلیکیشن اسنپ و تپسی و اعتراض تاکسی‌داران، مسئولان حمل‌ و نقل شهری در یک برنامه تلویزیونی خبر از راه‌اندازی اپلیکیشن موبایلی حمل‌ و نقل در آینده و زیر نظر تاکسیرانی داده بودند.

ترافیک بسیار سنگین در خیابان‌های تهران و آلودگی هوای پایتخت از مهم‌ترین مشکلات شهروندان تهران است.

به‌گفته منابع رسمی در ایران چهار برابر ظرفیت بزرگراه‌ها و خیابان‌های تهران، در این شهر خودرو وجود دارد.

در همین زمینه:

احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در تهران

Share