Share

محمود احمدی‌نژاد در حالی که روز گذشته سه وزیر دولت دهم را برکنار کرده بود امروز سرپرست وزارت‌خانه‌های صنایع و معادن و رفاه و تأمین اجتماعی را تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران طی دو حکم جداگانه سرپرستی کلیه وظایف و اختیارات وزارت صنایع و معادن و وزارت رفاه و تأمین اجتماعی را به ترتیب به مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی و عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی سپرد.

این در حالی است که بر اساس تصویب هیأت وزیران، وزارت نفت، وزارت صنایع و معادن، وزارت راه و ترابری، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، به ترتیب در وزارت نیرو، وزارت بازرگانی، وزارت مسکن و شهرسازی و راه و ترابری؛ و وزارت کار و امور اجتماعی ادغام شده بودند.

از آن‌جا که انتصاب‌های احمدی‌نژاد برای سرپرستی وزارت صنایع و معادن و وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ذکر شده است، به نظر می‌رسد دولت ایران از اصرار خود بر ادغام سریع وزارت‌خانه‌ها دست کشیده و قصد دارد این تغییرات را با تأیید مجلس پیش برد.

به نظر می‌رسد دولت ایران از اصرار خود بر ادغام سریع وزارت‌خانه‌ها دست کشیده و قصد دارد این تغییرات را با تأیید مجلس پیش برد

روز گذشته نیز روزنامه‌های ایران خبر دادند احمدی‌نژاد نظر مجلس را در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها پذیرفته است.

این روزنامه‌ها به نقل از احمد توکلی یکی از نمایندگان مجلس اعلام کردند احمدی‌نژاد در نشست مشترکی با علی لاریجانی، رئیس مجلس پذیرفته که «طبق نظر مجلس شورای اسلامی در زمینه ادغام وزارت‌خانه‌ها عمل کند.»

به گفته توکلی، «احمدی‌نژاد تصمیم گرفته که در ابتدا، لایحه‌ای را برای ادغام وزارت‌خانه‌ها به مجلس ارائه دهد و پس از بررسی و تصویب مجلس، وزیر مربوط را برای وزارت‌خانه جدید به منظور اخذ رأی اعتماد از وکلای ملت به قوه مقننه معرفی کرده و پس از تعیین وزیر مربوط از سوی مجلس، ادغام وزارت‌خانه‌ها انجام شود.»

این گفته‌ها در حالی منتشر شد که روز گذشته احمدی‌نژاد در حکم‌های جداگانه‌ای پایان مأموریت صادق محصولی وزیر رفاه؛ مسعود میرکاظمی، وزیر نفت و علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع دولت دهم را اعلام کرد.

 

هیأت دولت در تاریخ‌های چهارم و ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ به ادغام وزارت‌خانه‌ها رأی مثبت داد.

 

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از این تصمیم دولت گفت ادغام وزارت‌خانه‌ها بدون تصویب مجلس و رأی اعتماد به وزیران، «غیرقانونی» است.

وی افزود: «وزرای وزارت‌خانه‌های ادغامی به دلیل رأی اعتمادی که از نمایندگان ملت گرفته‌اند موظف به ادامه کار خود هستند مگر این‌که به دستور صریح رئیس جمهور عزل شوند.»

 

محمود احمدی‌نژاد نیز روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در جلسه هیأت دولت، علی لاریجانی را مورد انتقاد قرار داد و گفت رئیس مجلس فکر می‌کند «عین قانون» است.

 

ساعتی پس از این اظهارنظر رئیس‌جمهور ایران، شورای نگهبان در جلسه روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت، اعلام کرد ادغام وزارت‌خانه‌ها باید به تصویب مجلس برسد.

 

روز گذشته نیز عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها گفت: «وزارت‌خانه‌های ادغام شده وزارت‌خانه‌ جدید محسوب می‌شوند و باید وزیر آن وزارت‌خانه از مجلس رأی اعتماد بگیرد. این موضوع از مواردی بود که اعضای شورای نگهبان تردیدی درباره آن نداشتند.»
 

Share