Share

حسن روحانی در تازه‌ترین سخنرانی خود خواستار تشکیل یک هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی شد تا درباره حمله شیمیایی اخیر به سوریه تحقیق کند.

سخنرانی روحانی بر خلاف روال همیشه به صورت زنده از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش نشد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به حمله موشکی اخیر ایالات متحده به یک پایگاه هوایی در سوریه گفت که تهران خواهان تشکیل «یک هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی با حضور کشورهای بی‌طرف» است.

روحانی که شنبه ۱۹ فروردین‌ماه در همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» سخن می‌گفت، حمله موشکی ایالات متحده به پایگاه «الشعیرات» در استان حمص را محکوم کرد.

روحانی در این نشست گفت: «با کدام مجوز و قانونی چنین اقدامی را انجام دادید؟ حتی از سازمان ملل که ایراد فراوانی به آن وارد است و از کنگره خودتان که ایرادات فراوانی به آن هم وارد است، مجوز نگرفتید و تجاوزگرانه، وقیحانه و ظالمانه برخلاف همه اصول بین المللی به کشور سوریه حمله کردید».

بامداد جمعه هفتم آوریل /۱۸ فروردین، ارتش ایالات متحده برای نخستین بار پس از شروع جنگ داخلی سوریه به نیروهای ارتش این کشور حمله کرد. آمریکا ۵۹ موشک کروز «توماهاوک» را به سمت پایگاه هوایی «الشعیرات» واقع در استان حمص شلیک کرد.

این حمله در واکنش به حمله شیمیایی رخ‌داده در شهر خان شیخون در استان ادلب انجام گرفت که در آن صدها تن کشته و زخمی شدند. ایالات متحده بشار اسد را مسئول این حمله می‌داند و مدعی است حمله شیمیایی به خان شیخون از پایگاه هوایی «الشعیرات» هدایت شده بود.

ایران و روسیه، متحدان کلیدی بشار اسد در جنگ سوریه اما این مسئله را قبول ندارند و می‌گویند که ارتش سوریه در حمله به خان شیخون از گازهای شیمیایی استفاده نکرده است. روسیه درباره علت حادثه اعلام کرده که یک کارگاه مخفی تولید سلاح‌های شیمیایی شورشیان توسط جنگنده‌های سوری هدف قرار گرفته‌ است.

حسن روحانی نیز در سخنرانی امروز صبح خود گفته یک هیأت بین‌المللی حقیقت‌یاب باید بررسی کند که «سلاح‌های شیمیایی مورد ادعا را چه کسی و از کجا آورده؛ چرا که بر اساس اعلام سازمان ملل دولت سوریه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.»

۲۰۱۳ دولت اسد متهم شد که به حومه دمشق با گاز شیمیایی ساردین حمله کرده و صدها تن را کشته است. دولت باراک اوباما که پیشتر حمله شیمیایی را «خط قرمز» دانسته بود، به همراهی شورای امنیت سازمان ملل، سوریه را وادار به خلع سلاح شیمیایی کرد. سازمان ملل نیز تأیید کرد که سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را برای نابودکردن به خارج از مرزهایش منتقل کرده.

پس از آن سوریه تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت و دسترسی به گاز ساردین نداشت. با این حال، گزارش‌های زیادی از حملات شیمیایی نیروهای بشار اسد با استفاده از گاز کلر پس از ۲۰۱۴ منتشر شده‌است. کلر در سلاح‌های شیمیایی نیز به کار می‌رود، اما به خاطر کاربرد صنعتی گسترده آن، فروشش به سوریه تحریم نشده‌است.

اما برخی گزارش‌ها حاکی است که در بمباران خان شیخون گاز ساردین به کار رفته‌است. بازرسان مستقل هنوز گزارش خود را درباره این حادثه را منتشر نکرده‌اند.

روحانی در این سخنرانی گفت که «آمریکا خود را پلیس جهان، رهبر و قاضی دنیا می‌داند» و ادعا کرد که طی موشک‌باران آمریکا «عده‌ای بیگناه شهید شده‌اند.»

او ایالات متحده را به دو رویی متهم کرد و گفت که این کشور در ابتدا «حامی تروریست‌ها» بوده‌است.

«مردم مأیوس نشوند»

او در سخنرانی خود در همایش «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» بار دیگر از کارنامه اقتصادی دولت خویش دفاع کرد و با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو گفت که رقبا باید از تخریب یکدیگر پرهیز کنند.

او منتقدان دولت خود را کسانی دانست که «سخن غلط، دروغ و ناروا» بر زبان می‌آورند. او از مردم خواست که «نگذارند کسی آنها را مأیوس کند» و به پای صندوق‌های رأی بیایند.

در پی اعلام داوطلبی ابراهیم رئیسی، ریاست آستان قدس رضوی و یکی از چهار قاضی «هیأت مرگ» در جریان کشتار زندانیان سیاسی در ۱۳۶۷ برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری که به پشتیبانی تبلیغات گسترده رسانه‌های محافظه‌کار صورت گرفت، گمان می‌رود کار حسن روحانی برای دفاع از موقعیتش در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری سخت‌تر شده.

سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران در همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» بر خلاف روال همیشه به صورت زنده از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش نشد. مقام‌های دولت از این تصمیم صداوسیما انتقاد کرده‌اند.


در همین زمینه

جلسه شورای امنیت درباره حمله موشکی به سوریه: تهدید متقابل روسیه و آمریکا

Share