Share

به پیشنهاد علی‌اکبر صالحی و با تائید محمود احمدی‌نژاد، محمدرضا رئوف شیبانی به‌عنوان سفیر جدید ایران در دمشق تعیین شد.

به گزارش منابع خبری ایران، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران محمدرضا رئوف شیبانی را به‌عنوان سفیر جدید ایران پیشنهاد کرد و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران حکم وی را تأیید نمود.

محمدرضا رئوف شیبانی، معاون خاورمیانه و مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه ایران است که جایگزین احمد موسوی سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در دمشق می‌شود.

۲۴ مردادماه جاری تارنمای کلمه، که از سایت‌های مخالف دولت ایران است گزارش داد که احمد موسوی، سفیر ایران در سوریه قصد دارد این کشور را ترک کند و به ایران بازگردد.

کلمه نوشت این اقدام موسوی که هم‌زمان با بالا گرفتن اعتراضات مردم سوریه به بشار اسد و حکومت این کشور صورت گرفت، با اعتراض تند مقامات سوریه همراه شد.

تارنمای کلمه نوشته بود که مقامات سوری با نگرانی از احمد موسوی، سفیر پیشین ایران در سوریه خواسته بودند که تا پایان ماه رمضان در این کشور بماند

بنا به این گزارش، مقامات سوریه از این تصمیم به شدت نگران شدند و از سفیر ایران خواستند دست‌کم تا پایان ماه رمضان در سوریه بماند.

کلمه نوشت: «احمد موسوی، بهانه‌هایی همچون پیشنهاد احمدی‌نژاد برای گرفتن سمتی جدید و نیز احتمال نامزدی در انتخابات مجلس از شهر اهواز را در توجیه علت خروج خود از سوریه اعلام کرده است.»

به نوشته کلمه، خروج سفیر ایران از سوریه، نوعی تأیید بحرانی بودن شرایط سیاسی سوریه تلقی می‌شود و در ادامه‌ روند خروج سفرای کشورهای منطقه از این کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

همچنین یک دیپلمات ایرانی که نام وی فاش نشد به تارنمای کلمه خبر داد: «کارکنان سفارت ایران در سوریه از ترس سقوط دولت سوریه و تبعات احتمالی آن، منازل خود در دمشق را تخلیه کرده و خانواده‌های خود را یا به ایران فرستاده‌اند و یا به منطقه مرزی لبنان انتقال داده‌اند تا در صورت سقوط رژیم بشار اسد، بتوانند به سرعت از سوریه خارج شوند.»

پیش از این چند کشور عربی، از جمله عربستان سعودی، کویت و بحرین سفیران خود را از سوریه فراخوانده بودند.

جمهوری اسلامی ایران قوی‌ترین هم‌پیمان سوریه در منطقه به‌شمار می‌رود و از آغاز اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد از اسفندماه سال گذشته تاکنون، همواره از مواضع این حکومت پشتیبانی کرده است.

کشورهای غربی، از جمله آمریکا بارها از همکاری ایران با دولت بشار اسد در سرکوب اعتراضات مخالفان گفته‌اند اما ایران و سوریه این اتهامات را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران و سوریه معتقدند اعتراضات پنج ماهه در سوریه نتیجه «توطئه گروه‌های تبهکار مسلح با پشتیبانی آمریکا، اسرائیل و بیگانگان» است.
 

Share