Share

پلیس راننده کامیونی را که جمعه هفتم آوریل/ ۱۸ فروردین، در یک حمله‌ تروریستی عابران پیاده را در یکی از خیابان پر رفت‌و‌آمد استکهلم زیر گرفته بود، بازداشت کرد. پلیس تایید کرده که یک وسیله مشکوک در کامیون پیدا شده.

فرد بازداشت شده ۳۹ داشته و برای نیروهای امنیتی شناخته شده بوده

پلیس گفته این یک «وسیله تکنیکی» است که در صندلی راننده پیدا شده است.

با وجود آنکه پلیس سوئد درباره هویت و انگیزه مهاجم اظهار نظری نکرده، یک منبع ناشناس به رادیو سوئد گفته فردی که در یکی از حومه‌های شمال استکهلم بازداشت شده اهل ازبکستان است.

با وجود این منابع خبری به نقل از یک کمیسر پلیس ملی نوشته‌اند فرد بازداشت شده ۳۹ سال داشته و برای نیروهای امنیتی شناخته‌شده بوده.

پلیس سوئد ضمن تایید بازداشت راننده مهاجم، این امکان که متهم همدستان دیگری هم داشته باشد را رد نکرد. اگرچه در حال حاضر تنها یک نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شده است.

کامیونی که از آن برای حمله استفاده شد، صبج روز حادثه به سرقت رفته بود. مدیر ارتباطات شرکت آبجوسازی که کامیون به آن تعلق دارد گفته است راننده برای توزیع محموله خود کامیون را ترک کرده بود که ناگهان یک نفر پشت فرمان می‌پرد و کامیون را می‌دزدد.

ساعاتی بعد این کامیون وارد خیابان «دروتنینگ گاتان» از جمله مراکز خرید و پر رفت و آمد استکهلم می‌شود و پس از آنکه شماری از عابران پیاده را زیر می‌گیرد، در پی برخورد به یک فروشگاه متوقف می‌‌شود. از محل برخورد این کامیون با مغازه دودبلندی نیز به هوا برخاسته بود.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته اما مقامات سوئد این حمله را «تروریستی می‌خوانند.»

در یکسال گذشته حملات مشابهی در نیس فرانسه، برلین و لندن صورت گرفت که در آن وسیله نقلیه به عنوان سلاح استفاده شد. داعش مسئولیت تمامی این حملات را بر عهده گرفت.

اولین بار در سال ۲۰۱۰ شبکه القاعده از هواداران خود خواسته بود که از کامیون به‌عنوان سلاح استفاده کنند.

این حمله سوئد را که تا به حال تا حد زیادی از حملاتی از این دست در امان بود، در حیرت فروبرده.


در همین زمینه

پلیس یک فرد مظنون به حمله به مرکز استکهلم را دستگیر کرده است

Share