Share

مادر اشکان ذهابیان، دانشجوی زندانی محروم از تحصیل و عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت گفت به وی اجازه ملاقات نداده‌اند.

رقیه جعفریان، مادر اشکان ذهابیان که از ۱۶ روز پیش در زندان اداره اطلاعات ساری به‌سر می‌برد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت روز شنبه با وجود پی‌گیری‌های فراوان موفق به دیدار پسرشان نشده‌اند.

خانم جعفریان افزود: «مسئولین مربوطه علی‌رغم آن‌که رفتار مؤدبانه‌ای دارند اما اجازه ملاقات صادر نمی‌کنند.»

مادر این دانشجوی زندانی در مورد پی‌گیری برای ملاقات با پسرش گفت: «قبلأ اداره اطلاعات برای ملاقات از ما نامه دادستانی را خواسته بود ما هم رفتیم و نامه‌ای از دادستانی بابل برای اجازه ملاقات گرفتیم که وقتی دیروز به اداره اطلاعات ساری بردیم آن‌ها جا خوردند و گفتند این نامه برای اجازه ملاقات زندانی‌های مواد مخدر است و نه برای ملاقات زندانی سیاسی.»

رقیه جعفریان ادامه داد: «به همین دلیل همسرم دوباره برگشت دادستانی بابل تا از آن‌ها برای اجازه ملاقات پسرم نامه بگیرد اما آن‌ها این بار گفتند که ما نمی‌توانیم کاری بکنیم و شما باید به دادستانی بابلسر بروید.»

ذهابیان ۱۶ روز پیش برای سومین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید

وی افزود همسرش به آن‌جا نیز رفته است و مسئولان دادستانی بابلسر گفته‌اند می‌بایست فرزندشان را نه به اداره اطلاعات که به این دادستانی تحویل می‌دادند.

خانم جعفریان گفت: «همسرم دیگر چیزی نداشت بگوید. گفت خوب، آن‌ها دنبال‌اش بودند و آن‌ها بازداشت‌اش کردند.»

پدر اشکان ذهابیان به مسئولان گفته است که خانواده وی تنها می‌خواهد اشکان را ببیند اما آن‌ها پاسخ گفته‌اند ابتدا باید حکم قبلی فرزندش که شش ماه حبس بود بیاورند تا بتوانند اقدام کنند و نامه‌ای بدهند.

رقیه جعفریان گفت: «اصلأ فکر نمی‌کنم به آن حکم برای اجازه ملاقات احتیاجی باشد. فکر کردیم ما را فقط دارند پاس می‌دهند به این‌طرف و آن‌طرف. بنابر این دیگر همسرم پی‌گیر نشد.»

رقیه جعفریان ضمن بیان این‌که روز گذشته به‌شدت نگران وضعیت فرزندشان بوده‌اند، افزود: «از روزی که اشکان را گرفته‌اند فقط یک‌بار با منزل تماس گرفته و با پدرش حرف زده است، با خبرهایی هم که در رسانه‌ها درباره بیماری و بستری شدن اشکان در بیمارستان شنیدیم نگرانی‌مان بیشتر شد.»

به گفته مادر اشکان ذهابیان، همسرش با ناراحتی فراوان روز گذشته به اداره اطلاعات تماس گرفته است و آن‌ها تنها گفته‌اند حال اشکان خوب است؛ به او «بد نمی‌گذرد» و شما هم نگران نباشید.

اشکان ذهابیان به علت فعالیت‌های دانشجویی ابتدا در سال ۸۷ به مدت یک ترم از تحصیل محروم شد و تنها چهار روز پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.

وی به‌هنگام دستگیری توسط نیروهای لباس‌شخصی موسوم به انصار حزب‌الله به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در رویدادهای ۱۳ آبان (روز دانش‌آموز) سال ۸۸ نیز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به واسطه تشکیل انجمن‌های اسلامی شمال کشور برای بار دوم بازداشت گردید. در آن زمان دادگاه انقلاب شهرستان بابل او را به‌طور غیابی به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

در بهمن‌ماه سال ۸۸ در حالی‌که همچنان در تعلیق از تحصیل به‌سر می‌برد، بنا به نظر وزارت اطلاعات از تحصیل محروم و در نهایت در حالی که ۱۰۹ واحد را گذرانده و تنها ۲۴ واحد (معادل یک ترم) از تحصیل‌اش باقی مانده بود از دانشگاه اخراج شد.‬

ذهابیان ۱۶ روز پیش برای سومین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید.‏
 

Share