Share

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید حملات هوایی به زیرساخت‌های سوریه توسط ارتش آمریکا هشداری به کشورهای دیگر، به‌ویژه کره شمالی است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا: اولویت نخست آمریکا در سوریه، شکست دادن داعش است

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا: اولویت نخست آمریکا در سوریه، شکست دادن داعش است

به‌گزارش رویترز، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه ۹ آوریل / ۲۰ فروردین در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفت: «پیامی که همه کشورها باید آن را دریافت کنند این است: “اگر شما استانداردهای بین‌المللی را نقض کنید، اگر شما توافقنامه‌های بین‌المللی را نقض کنید و یا به تعهدات خود احترام نگذارید، تهدیدی علیه دیگران ایجاد می‌کنید و واکنش نسبت به آن قابل انتظار است.”»

بامداد جمعه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین، ارتش آمریکا برای نخستین بار پس از شروع جنگ داخلی سوریه به نیروهای ارتش این کشور حمله کرد. آمریکا ۵۹ موشک کروز «توماهاوک» را به سمت پایگاه هوایی «الشعیرات» واقع در استان حمص شلیک کرد.

این حمله در واکنش به حمله شیمیایی رخ‌داده در شهر خان شیخون در استان ادلب انجام گرفت که در آن صدها تن کشته و زخمی شدند. آمریکا بشار اسد را مسئول این حمله می‌داند و مدعی است حمله شیمیایی به خان شیخون از پایگاه هوایی «الشعیرات» هدایت شده بود.

رکس تیلرسون همچنین گفت که اولویت نخست آمریکا در سوریه، شکست دادن گروه «دولت اسلامی» (داعش) است و سرنوشت بشار اسد به پس از آن و به مذاکرات دولت سوریه و مخالفان آن موکول می‌شود.

تیلرسون همچنین درباره رویدادهای اخیر در آسیای شرقی گفت: «آن‌چه به کره شمالی مربوط می‌شود آن است که (…) ما به روشنی مطرح کردیم که هدف ایجاد شبه‌جزیره‌ای غیرهسته‌ای است.»

روز شنبه ۸ آوریل / ۱۹ فروردین یک مقام آمریکایی اعلام کرد که یک ناوگروه رزمی نیروهای دریایی ایالات متحده از غرب اقیانوس آرام به سمت شبه‌جزیره کره به راه افتاده است. این حرکت از سوی واشنگتن واکنشی نسبت به افزایش نگرانی‌ها درباره پیشرفت سلاح‌های اتمی کره شمالی عنوان شده است.

ناوگروه‌های آمریکا از یک ناو هواپیمابر، یک ناو جنگی، دو ناوشکن و دیگر ناو‌های پشتیبانی‌کننده در عملیات هوایی تشکیل می‌شود. ناوگروه رزمی کارل وینسون که به آب‌های نزدیک شبه‌جزیره کره اعزام شده، از سوی سنگاپور رهسپار مقصد خود شده ‌است.

کره شمالی در ماه‌های اخیر چندین‌بار دست به آزمایش جدید بر تسلیحات اتمی خود زده، یک موتور پیشران موشک‌ بالستیک دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را تست کرده، و در آخرین نمونه از این آزمایش‌ها، اوایل آوریل موشک اسکاد با سوخت مایع را امتحان کرد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: خروج اسد از قدرت اولویت ما است

اعزام یک ناوگروه رزمی نیروی دریایی آمریکا به سمت شبه‌جزیره کره

Share