Share

شهزاده سمرقندی ـ همه ما کم‌وبیش نان را از مهم‏ترین خوردنی‏های موجود می‌دانیم و تنها ما شرقی‌ها نیستیم که به نان و غذاهای خمیری علاقه زیادی داریم. مردم فرانسه نیز با نان، رابطه‏ا‏ی ناگسستنی‏ دارند و بین دیگر مردم اروپایی، به نان‏دوستی شهرت پیدا کرده‏اند.

نان‏دوستی فرانسوی‏ها قدمت زیادی دارد. این علاقه باعث شده است که فرانسوی‌ها شیوه‏‏‏ای را که در قرون وسطی با آن نان درست می‏کردند، تا به‏حال زنده نگهدارند؛ یعنی هنوز هم نان‏هایی با همان شیوه قدیمی و با همان طعم و بو درست می‏شوند.

فرانسوی‏ها از معدود مردمانی هستند که تاریخ نان‏های خود را حفظ کرده‏اند و حتی شیوه درست کردن آن‌ها را نیز تغییر نداده‏اند، تا تغییری در طعم و بوی آن ایجاد نشود.

یکی از نان‏های مورد علاقه بسیاری از اروپاییان، نان فرانسوی «باگت» است که شیوه پخت آن در حدود سال‏های ۱۱۲۰ به‏وجود آمده است. از میان دیگر نان‌های فرانسوی می‌توانیم از«کروسونی» نام ببریم که نانی شیرین و گاه مربایی است. این نان یکی از نان‌های مورد علاقه مردم اروپاست که بیشتر با صبحانه آن را می‌خورند.

نان برای فرانسوی‏ها، مانند پنیر برای هلندی‏هاست. شرکت‏های مسافربری فرانسه می‏گویند که در نیمه اول ماه مه، تعداد مسافران خارجی به فرانسه افزایش پیدا می‏کند که به‏خاطر «روز نانوا» است؛ روز شانزدهم ماه مه که در سراسر فرانسه جشن گرفته می‏شود.

فرانسوی‌ها از یازدهم تا هفدهم ماه مه، یک هفته تمام از نان و نانوایی در فرانسه تجلیل می‏کنند.
در این هفته، تمام نانواهای محل، نان‏های خود را به نمایش می‏گذارند. در این هفته مهمان کردن همه رهگذران با نان و آشنا کردن مسافران خارجی با انواع نان‏های فرانسوی، به این کشور حال و هوایی متفاوت می‏دهد.

نوع نان‏های فرانسوی، از جنوب تا شمال و از غرب تا شرق این کشور، تفاوت دارد و هرکدام طعم و بوی خاص خود را دارند.


این روزها این جشن در فرانسه برپاست و تمام محله‏های قدیمی این کشور حال و هوای خاصی به‏خود گرفته است. در هفته جشنواره نان، نانواهای فرانسوی، برای نمایش هنر خود، دوره‏های مختلف آموزش شیوه پخت نان‏های محلی را به شیوه‌های گوناگون برپا می‏کنند.

این جشن La fete du Pain در سال ۱۹۹۶، در دورانی که ژاک شیراک برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، شکل گرفت و از آن سال تاکنون، به‏طور مرتب برگزار می‏شود. به‌طوری که امروزه به یکی از جشن‏های ملی فرانسه تبدیل شده است.

تماشای تنورهای قدیمی و محلی فرانسه، یکی از دیدنی‏های فرانسه است که سالانه میلیون‏ها مسافر خارجی از آن‏ها دیدن می‏کنند؛ به اینها بیافزایید آسیاب‏های قدیمی را که در فرانسه هنوز فعالند و با همان شیوه قدیمی کار می‏کنند.

هر نقطه و محل فرانسه نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، با نقطه دیگر آن تفاوت زیادی دارد و نانش هم مانند لباس و موسیقی‏اش رنگ و سبک خاص خود را دارد.

نانوایی تاریخچه خاصی دارد و در گذشته معمولاً تجارتی خانوادگی بوده است. این نکته در کشورهای شرقی نیز وجود داشته و در فرانسه هم همین‏طور بوده است.

در این کشور انواع و اقسام تنورها را می‌بینیم؛ تنورهایی که حتماً باید در جایی مستقر باشند. در قدیم این تنورها معمولاً در باغچه یا سر خیابان خاصی ساخته می‌شد و شب و روز نیاز به نگهداری داشت.

تنورها با شکل‌ها و شیوه‏ها و گل‏های متفاوتی ساخته می‏شوند و تاریخچه‏ دقیق آنها شاید روشن نباشد. در این قرن و عصر، وقتی به شکل و شیوه آن نگاه می‏کنیم، می‏بینیم که بسیاری از آن‏ها ابتدایی‌اند و مانند آتش‏دان، قدمت دور و درازی دارند.

نان‏هایی که در فرانسه با شکل و شیوه‏های جذاب درست شده‏اند، ازجمله از هدیه‏هایی هستند که مسافران خارجی از فرانسه با خود می‏برند. این حرکتی است که در سمرقند نیز زیاد می‌بینیم. نان‏های سمرقندی با نقش و نگارهای خود، در آسیای میانه شهرت دارند. در سمرقند نان را نیز مانند گل و شکلات برای همدیگر هدیه می‏برند.


نان یکی از خوردنی‏هایی است که امروزه در جهان گرم‏ترین بازار را به خود اختصاص داده است. این بازاری است که شاید هیچ رکود اقتصادی‏ای نتواند روی آن تأثیر منفی بگذارد.

فرانسه از این زاویه، هیچ فرقی با کشورهای دیگر ندارد، اما کمترین کشوری را می‏توان یافت که جشن نان داشته باشد و هرساله در روز و هفته خاصی تحت این عنوان جشنی ملی بگیرد.

باید تاکید کرد که سال گذشته، ماه نوامبر، یونسکو نان فرانسوی را به عنوان میراث غیر مادی تمام بشریت به‏ثبت رساند. تاریخ‏شناس فرانسوی، پیر دول می‏گوید: «نان برای فرانسوی‏ها، چیزی بیش از خوراک ملی است و فلسفه خود را دارد.»

فرانسویان همیشه نان را سر میز می‏آورند، مانند ما شرقی‌ها؛ و هرساعت روز می‏توانند نان بخورند. فرانسوی‏ها نان را با از شراب گرفته تا پنیر و آب می‏خورند و آن‏طور که این فیلسوف فرانسوی می‏گوید: نان برای فرانسوی‌ها، فلسفه‏ای عمیق‏تر از زندگی دارد.»

وبسایت این جشنواره:

 

http://www.lafetedupain.com/index.htm

http://amour-du-pain.skyrock.com/2859495310-Journee-pain-party-pour-la-Fete-du-Pain-Dimache-16-mai-au-Fort-du-Mont.html

Share