Share

محمود احمدی‌نژاد که برای همراهی حمید  رضا بقایی به وزارت کشور مراجعه کرده بود خود نیز برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مهر سال گذشته تأیید کرده بود که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران را از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری نهی کرده است.

خامنه‌ای در درس خارج از فقه خود گفته بود «حال مخاطب و اوضاع کشور» به‌گونه‌ای است که کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری باعث ایجاد فضای «دوقطبی» در ایران می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد در جمع خبرنگاران در وزارت کشور گفته است که برای حمایت از حمید رضا بقایی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است:

«باور من این است که در شرایطی که لایق آن هستیم قرار نداریم، نیازمند وحدت و عزم برای رسیدن به جایگاه خود هستیم. علیرغم اینکه فشار گسترده‌ای به این خادم است که وارد انتخابات شوم اما من به قول اخلاقی خود پایبندم، ثبت نام من برای حمایت از بقایی است.»

رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یک بار دیگر با خامنه‌ای مشورت کرده‌ و یا اینکه شرایط در این مدت تغییر کرده سکوت کرده و به خنده‌ای اکتفا کرده.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پنجم مهرماه سال گذشته گفته بود:

«یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم صلاح نمی‌دانیم شما در فلان قضیه شرکت کنید.»

محمود احمدی‌نژاد سپس نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و به او اطمینان داد که از دستورش پیروی می‌کند:

« همانگونه که مستحضر هستید در دیدار مورخ نهم شهریور ماه سال جاری (سال ۹۵)، اینجانب برنامه‌های تبیین انقلاب در سراسر کشور را تشریح نمودم، پس از آن حضرت عالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم.»

احمدی‌نژاد سپس در ادامه این نامه تأکید کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کند. او نوشته بود: «برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی سال آینده ندارم.»

واکنش‌ها: پایان احمدی‌نژاد

ثبت‌نام غیر منتظره محمود احمدی‌نژاد بر خلاف توصیه رهبر جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری واکنش‌هایی را برانگیخته است.

اسفندیار رحیم مشایی که زمانی معاون اول محمود احمدی‌نژاد بود، اما با دستور صریح رهبر جمهوری اسلامی از این سمت برکنار شد، درباره ثبت‌نام احمدی‌نژاد و احتمال رد صلاحیت او از سوی شورای نگهبان گفته است:

«هرکدام از این دو [بقایی یا احمدی‌نژاد] که در انتخابات حضور داشته باشند رقیبی ندارند و در مجموع آرای همه کاندیداها با این دو برابر خواهد بود. دلیلی هم ندارد که صلاحیت آنها تأیید نشود.»

الیاس نادران، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی از ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد بر خلاف توصیه رهبر جمهوری اسلامی به عنوان «پایان» او یاد کرده است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست و حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی نیز با تأکید بر پیروی از دستورات علی خامنه‌ای، از ثبت‌نام احمدی‌نژاد انتقاد کرده‌اند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفته است:

« ولایت فقیه یک واقعیت است که در قانون اساسی ما هم بر آن تأکید شده. بنابراین هر کس که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت بپذیرد، قاعدتاً باید کلیه اصول قانون اساسی را هم قبول داشته باشد و بر اساس آن عمل کند.»

معصومه ابتکار هم به کارنامه دولت نهم و دهم اشاره کرده و گفته است:

«کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه‌های نظارتی مشخص است. ما امیدواریم اخلاق که یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های انتخاباتی است رعایت شود.»

مهدی کوچک‌زاده، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی هم نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد نوشته و خطاب به او گفته است:

«با حرکت امروزتان (ثبت نام برای انتخابات ریاست‌ جمهوری) بر خلاف صلاحدید امام محرومان و مستضعفان و مجاهدان باورم به شما شکسته شد!  شما به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید.»

بیشتر بخوانید:

روز عجیب «ثبت‌نام»

Share