Share

ابراهیم رئیسی با اعلام کاندیداتوری‌اش ناگزیر از عضویت در هیأت نظارت بر انتخابات استعفا داده است. سخنگوی قوه قضائیه با اکثریت آرای اعضای شورای نگهبان به جای او منصوب شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش داده است که در جلسه ۲۳ فروردین شورای نگهبان تصمیم گرفته شد که غلامحسین محسنی اژه‌ای عضو هیأت نظارت بر انتخابات شود.

مسعود کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته بود که ابراهیم رئیسی هرگاه که اراده کرد نامزد ریاست جمهوری شود، می‌بایست از عضویت در هیأت نظارت بر انتخابات استعفا دهد.

پنجشنبه ١٧ فروردین، صولت مرتضوی به نمایندگی از طرف ابراهیم رئیسی در دومین نشست «مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» با اعلام استعفای رئیسی از عضویت در هیأت نظارت بر انتخابات، کاندیداتوری او  در دوازدهمبن دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

طبق اصل ۹۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را به عهده دارد. قبل از شروع انتخابات، شورای نگهبان هفت نفر را با اکثریت مطلق آراء‌ به عنوان هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و سه نفر را به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب و به وزارت کشور معرفی‌می‌‌کند. از هفت نفر عضو هیأت مرکزی نظارت، حداقل دو نفر باید عضو شورای نگهبان باشند.

Share