Share

در پی شکایت علی‌اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از روزنامه کیهان، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول این روزنامه واکنش نشان داد.

کیهان، روزنامه حکومتی که مدیر آن را آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کند، در شماره امروز خود واکنش حسین شریعتمداری نسبت به شکایت علی‌اکبر جوانفکر را منتشر کرده است.

این روزنامه روز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در نوشته کوتاهی گفت‌گوی ایرنا با اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر ریاست جمهوری و یار نزدیک محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران را مورد انتقاد قرار داده و نوشته بود ایرنا «متأسفانه این روزها به‌جای آن‌که تریبون دولت خدمتگزار باشد به تریبون جریان انحرافی تبدیل شده است.»

در این نوشته گفته‌های مشایی در مورد پشتیبانی از رهبری و ولایت فقیه مورد نقد قرار گرفته بود.

در پی انتشار این مطلب در کیهان، علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل ایرنا به مسئول حقوقی این خبرگزاری مأموریت داد تا به‌شکل رسمی شکایت‌نامه‌ای را علیه روزنامه کیهان تنظیم کند.

حسین شریعتمداری: در دادگاه می‌توانیم ماهیت جریان انحرافی و سرکرده و حلقه‌های وابسته به آن را با ارائه اسناد و مدارک اثبات کرده و به آگاهی افکار عمومی برسانیم

در این شکایت‌نامه که به عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران ارسال گردید، اتهام روزنامه کیهان «افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» ذکر شده است.

علی‌اکبر جوانفکر که همچنین سرپرست مؤسسه مطبوعاتی ایران نیز هست، در این‌باره تأکید کرد که «تاکنون علیه هیچ رسانه‌ای شکایت نکرده است و از حق شخصی خود در مواجهه با اتهامات رسانه‌ای صرف‌نظر می‌کند اما هرگاه حیثیت و اعتبار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی یا روزنامه ایران هدف توهین‌ها و اتهامات بی‌اساس قرار گیرد، در شکایت از آن رسانه درنگ نخواهد کرد.»

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در شماره امروز این روزنامه در واکنش به شکایت ایرنا گفت: «جلسه علنی دادگاه فرصت مناسبی برای نشان دادن انحراف و سوءاستفاده‌های آن‌چنانی جریان یاد شده است. در دادگاه می‌توانیم ماهیت جریان انحرافی و سرکرده و حلقه‌های وابسته به آن را با ارائه اسناد و مدارک اثبات کرده و به آگاهی افکار عمومی برسانیم.»

اختلاف کیهان و ایرنا پس از برکناری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و سپس ابقای وی با حکم حکومتی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اوج گرفت.

در حالی‌که دیگر رسانه‌های دولتی ایران خبر ابقای مصلحی را منتشر کرده بودند خبرگزاری ایرنا تا چندین ساعت از انتشار این خبر سر باز زد. «تعلل» ایرنا مورد حمله کیهان قرار گرفت و این روزنامه نوشت جوانفکر حکم حکومتی رهبر را انکار می‌کند.

علی‌اکبر جوانفکر همان زمان در وبلاگ خود این اتهام را رد کرد و نوشت: «کیهان به همین بهانه هرگونه توهینی را به بنده جایز شمرده و در حد مقدورات، از الفاظ قبیح برای به نتیجه رساندن حمله ناجوانمردانه خود استفاده کرده است.»

مدیرعامل ایرنا افزود: «چگونه ممکن است حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب روز سه‌شنبه سی‌ام فروردین‌ماه صادر شده باشد و آن‌ها روز یک‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه آن را منتشر کرده باشند؟!»
 

Share