Share

در کانال تلگرامی «فارس پلاس» وابسته به خبرگزاری فارس خبری منتشر شد که بر مبنای آن محسن آرمین، از چهره‌های اصلاح‌طلبان، در زمان کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در مدیریت زندان اوین و حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی ‌تبریزی، یکی دیگر از اصلاح‌طلبان نیز دادستان کل انقلاب بوده است. این دو نفر خبر منتشرشده را تکذیب کردند.

حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی ‌تبریزی و محسن آرمین

حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی ‌تبریزی و محسن آرمین

به‌گزارش روزنامه شرق، محسن آرمین این خبر را «جعلی» و «عملیات روانی» خوانده و گفته است که در آن زمان به‌عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در کشور لبنان فعالیت می‌کرده و نمی‌توانسته در ایران باشد.

آرمین همچنین افزوده که هرگز در سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه هیچ مسئولیتی نداشته‌ است.

موسوی ‌تبریزی نیز خبر فارس را تکذیب کرده و گفته است که در سال ۶۷ نماینده مجلس سوم شورای اسلامی بوده و سمتی در مناصب قضائی نداشته است.

او گفت: «اصولاً در سال ۶۷، سمتی به‌عنوان دادستان انقلاب وجود نداشته و منصب دادستان کل کشور و دادستان انقلاب در سال ۶۲ در هم ادغام شده و مسئولیت آن در سال ۶۷ بر عهده حجت‌الاسلام موسوی ‌خوئینی‌ها بوده است.

موسوی تبریزی با اشاره به این‌که در سال ۶۷ محمد ری‌شهری، وزیر اطلاعات وقت بود، هرگونه اطلاعات بیشتر در‌این‌باره را به توضیحات ری‌شهری واگذار کرد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.

این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای بدون هیچ‌گونه حقوق قضائی، از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.

خبر «فارس پلاس» به صورت سؤالات چهارجوابی طراحی شده بود. در این خبر تلگرامی آمده بود:

«دادستان کل کشور در سال ۶۷ چه کسی بوده است؟

آیت‌الله یزدی، آیت‌الله شاهرودی، حجت‌الاسلام رئیسی، حجت‌الاسلام موسوی‌خوئینی‌ها

بله گزینه آخر صحیح است!

رئیس شورای‌عالی قضائی در سال ۶۷ چه کسی بوده؟

آیت‌الله یزدی، آیت‌الله شاهرودی، حجت‌الاسلام رئیسی، آیت‌الله موسوی‌اردبیلی

باز هم گزینه آخر صحیح است!

دادستان کل انقلاب در سال ۶۷ چه کسی بوده؟

آیت‌الله یزدی، آیت‌الله شاهرودی، حجت‌الاسلام رئیسی، آیت‌الله موسوی‌تبریزی

همچنان گزینه آخر صحیح است!

مدیریت زندان اوین در سال ۶۷ دست چه کسانی بوده؟

اسدالله لاجوردی، حجت‌الاسلام رئیسی، مجید انصاری، محسن آرمین

این‌بار دو گزینه آخر صحیح است!»

Share