Share

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه احتمال داد که قراردادهای نفتی جدید با ایران امضا شود و مذاکره برای فروش ۳۰ فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت ۱۰۰ به ایران نیز ادامه یابد.

هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت ۱۰۰

هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت ۱۰۰

روزنامه روسی راسیسکایا گازتا پنج‌شنبه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین نوشت الکساندر نوواک در مجلس دومای روسیه گفته است که مجلس ایران هنوز فهرست قراردادهای نفتی ایران را تأیید نکرده است اما به‌زودی شرکت‌های روسی با ایران این قراردادها را امضا می‌کنند.

نوواک افزود ایران برای خرید هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت ۱۰۰ نیز علاقه نشان داده و یک شرکت ایرانی هم برای خرید ۱۲ فروند از این نوع هواپیما اعلام آمادگی کرده است.

به‌گفته وزیر انرژی روسیه مذاکره برای فروش ۳۰ فروند سوخو سوپرجت ۱۰۰ به ایران در حال حاضر جریان دارد و احتمال دارد در آینده ۱۰۰ فروند هواپیما از این نوع به ایران فروخته شود.

پیش از این نیز ایلیا تاراسنکو، رئیس شرکت هواپیماسازی سوخو روسیه درباره چشم‌‌انداز فروش هواپیماهای سوخو ۱۰۰ به ایرلان‌های ایرانی به رسانه‌های روسی گفته بود: «علاقه‌مندی بالایی به این هواپیمای سوخو ۱۰۰ در ایران وجود دارد. ما در مورد این تحویل‌ها با ایرلاین‌های احتمالی ایرانی گفت‌وگو کرده‌ایم و انتظار داریم حدود ۱۰۰ فروند هواپیما تحویل داده شود.»

روس‌ها می‌گویند سوپر جت ۱۰۰، نخستین هواپیمای ۱۰۰ نفره دنیاست و با هواپیماهای مدرن ایرباس تفاوتی ندارد.

به‌تازگی، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به‌دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در روزهای ۷ و ۸ فروردین (۲۷ و  ۲۸ مارس) از روسیه دیدار کرد که در این سفر دو کشور ۱۴ موافقتنامه امضا کردند.

ایران و روسیه روابط بسیار نزدیکی در عرصه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی دارند.

بیشتر بخوانید:

احتمال توافق تهران و مسکو بر سر ۱۲ فروند هواپیمای مسافربری سوخو

Share