Share

رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی گفته است کارخانه‌های تولیدی چرم حالت نیمه تعطیل ‏دارند و حتی در اسفندماه که انتظار می‌رفت فروش شب عید خوب باشد وضعیت مناسبی برای تولیدکنندگان چرم به وجود نیامد.

سعید حیاتی در گفتگو با «اقتصاد آنلاین» دو دلیل اصلی رکود صنایع چرم را توقف کالاهای مورد نیاز تولید چرم در گمرک، و عدم پرداخت تسهیلات لازم از سوی بانک‌ها به اصناف عنوان کرد.

حیاتی در باره عدم ترخیص کالاها از گمرک گفت: «در سال گذشته ناهماهنگی میان بخش‌های ‏مختلف اداری باعث شد که کالاهای مورد نیاز در تولید چرم بیش از سه ماه در گمرک بماند و این روند منجر شد تولیدکننده‌های ‏زیادی نتوانند با دست پر در بازار شب عید حاضر باشند.»

او گفت بانک‌ها که سوددهی‌شان از وام دادن به سایر مشتریان سوددهی بالایی دارند، از پرداخت تسهیلات بانکی به اصناف خودداری می‌کنند زیرا صنعت چرم دیربازده است. آن‌ها «حتی برای جواز کسب یک واحد صنفی اعتباری قایل نیستند و در عوض با حالت تجسس از زندگی متقاضی ‏وام کنکاش می کنند. این درحالی است که صاحب جواز مراحل مختلفی را جهت بدست آوردن اعتبار صنفی طی کرده است و از ‏نظر اتحادیه‌ها فرد معتبری است.»


Share