Share

مسئولان جشنواره فیلم کن سرانجام اسامی فیلم‌هایی را که در بخش‌های مختلف این جشنواره معتبر سینمایی به نمایش درمی‌آید اعلام کردند: از ایران در بخش نوعی نگاه هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن، فیلم «لرد» ساخته محمد رسول‌اف و در بخش اصلی، فیلم «پایان خوش» به کارگردانی میشائیل هانکه به نمایش گذاشته می‌شود.

نشست خبری مسئولان کن: سه فیلم از ایران، افزایش حضور زنان و تازه‌ترین اثر میشائیل هانکه

تیری فرمو، دبیر جشنواره فیلم کن در یک نشست خبری مشترک با پیر لسکو، رئیس این جشنواره سینمایی گفت: «نمی‌خواهم در کار داوران دخالت کنم. اما ممکن است میشائیل هانکه اولین کارگردانی باشد که سه نخل طلایی کن را تصاحب می‌کند.»

هانکه که فیلم «پایان خوش» او در بخش اصلی جشنواره فیلم کن حضور دارد، نخستین نخل طلای کن را به خاطر فیلم «روبان سفید» (۲۰۰۹) از آن خود کرد. سپس در سال ۲۰۱۲ فیلم «عشق» یکی دیگر از ساخته‌های شناخته‌شده این فیلمساز اتریشی، مهم‌ترین جایزه جشنواره فیلم کن را به دست آورد. «بازی‌های مسخره» (۱۹۹۷) کد مجهول (۲۰۰۰) و پنهان ( ۲۰۰۵)  نامزد دریافت نخل طلای کن بودند، اما توفیقی به دست نیاوردند. فیلم «معلم پیانو» یکی دیگر از آثار این سینماگر بزرگ سینمای مؤلف جهان در سال ۲۰۰۱ جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن را به دست آورد.

«پایان خوش» هانکه با فیلم‌های «شگفت‌زدگی» به کارگردانی تاد هینز، «موحش» به کارگردانی  میشل آزاناویسوس، «روز بعد» به کارگردانی هونگ سنگ سو، «تشعشع» به کارگردانی نایومی کاواسه، «کشتن گوزن مقدس» به کارگردانی یورگوس لانتیموس، «مخلوق آرام» به کارگردانی سرگئی لوزنیتسا، «قمر مشتری»‌ به کارگردانی کورنل موندروتسو، «عاشق دوگانه» به کارگردانی فرانسوا اوزون، «هیچگاه واقعاً اینجا نبودی» به کارگردانی لین رمزی، «دوران خوب» به کارگردانی بنی و جاش سفدی، «بی عشق» به کارگردانی آندری زویاگینتسف، «داستان‌های مایروویتز» به کارگردانی نوح بامباک، «اشباح اسماعیل» به کارگردانی آرنو دپلشن، «اوکجا» به کارگردانی بونگ جون هو، «۱۲۰ ضربان در دقیقه» به کارگردانی رابین کمپیلو، «فریب خورده» به کارگردانی سوفیا کاپولا، «رادین» به کارگردانی ژاک دوایون، و همچنین «برآمده از هیچ» به کارگردنی فاتح آکین برای دستیابی به نخل طلایی جشنواره فیلم کن رقابت می‌کند.

تیری فرمو دبیر جشنواره فیلم کن در نشست خبری پنجشنبه ۱۳ فوریه اعلام کرد که در مجموع ۱۹۳۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره فیلم کن ارسال شده است. او گفت: «در این دوره ۱۲ کارگردان زن در میان برگزیدگان رسمی جشنواره حضور دارند که نسبت به دوره قبل رشد داشته است.»

از ایران فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول‌اف در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید. رسول‌اف که در سال ۱۳۸۹ به ۶ سال حبس محکوم شده بود، در شصت و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن، با فیلم «به امید دیدار» حضور داشت و سپس، دو سال بعد فیلم «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» او در کن به نمایش گذاشته شد. «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» درباره واقعه اتوبوس ارمنستان در جریان قتل‌های زنجیره‌ای در ایران است.

بیشتر بخوانید:

دست‌نوشته ها نمی‌سوزند؛ وقتی از سیاست گریزی نیست

علاوه بر فیلم محمد رسول‌اف، فیلم «۲۴ فریم» آخرین ساخته عباس کیارستمی، کارگردان فقید ایرانی هم در بخش رویدادهای جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید.

فیلم «آنها» به کارگردانی آناهیتا قزوینی‌زاده هم در بخش «نمایش ویژه» جشنواره فیلم کن شرکت دارد.

پدرو آلمادوار ریاست هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن را به عهده دارد.

این جشنواره سینمایی ۱۷ مه با نمایش فیلم «اشباح اسماعیل» به کارگردانی آرنو دپلشین کارش را آغاز می‌کند و تا ۲۸ مه هم ادامه دارد.

Share