Share

مایک پومپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در نخستین سخنرانی رسمی خود از زمان روی کار آمدنش در سخنان تندی ویکی‌لیکس را «سازمان اطلاعات غیردولتی دشمن» نامید که تحت عنوان آزادی و حفاظت از داده‌های شخصی فعالیت می‌کند.

مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا در نخستین سخنرانی رسمی خود

مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا در نخستین سخنرانی رسمی خود

پومپئو گفت ویکی‌لیکس در واقع بر ایالات متحده متمرکز شده و پیروان خود را به کار در سازمان سیا تشویق می‌کند تا به اطلاعات محرمانه دسترسی یابد.

رئیس سازمان سیا همچنین افزود ویکی لیکس از کشورها و سازمان‌های ضددمکراسی پشتیبانی می‌کند.

به‌گفته مایک پومپئو سازمان‌های اطلاعاتی روسیه از ویکی لیکس استفاده کردند تا توسط هکرهای خود اطلاعاتی علیه دمکرات‌های آمریکا به‌دست آورند. همچنین شبکه دولتی راشا تودی با ویکی‌لیکس همکاری کرده است.

او فعالیت ویکی‌لیکس را در جهت «نابودی ارزش‌های غربی» خواند و گفت کسانی چون جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس و ادوارد اسنودن، کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا و افشاکننده اسناد جاسوسی‌های آمریکا، تنها «به‌فکر مطرح کردن نام خود هستند».

ویکی‌لیکس سازمانی غیردولتی است که از سال ۲۰۰۶ فعال شد و به ارسال و افشای اسناد محرمانه کشورها و سازمان‌های اطلاعاتی از سوی منابع ناشناس پرداخت.

جولیان آسانژ از ژوئن ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است. او به حکم دادستان سوئد و به اتهام تجاوز جنسی تحت پیگرد قانونی در سرتاسر اروپا است. آسانژ اتهامات وارد شده به خود را بارها رد کرده و آن را صرفاً یک واکنش سیاسی به افشاگری‌های سایت ویکی‌لیکس می‌داند، چرا که طبق مصوبه سازمان ملل متحد به سبب افشاگری‌ نمی‌تواند تحت تعقیب قرار گیرد.

ویکی‌لیکس به‌تازگی هزاران سند از جاسوسی‌های سایبری سازمان سیا را افشا کرده بود.

جولیان آسانژ ۹ مارس /۱۹ اسفند در یک نشست رسانه‌ای از فایل‌های حاوی روش‌های فنی هکرهای دولتی سازمان سیا پرده برداشت و قول داد این روش‌ها را در اختیار شرکت‌های فن‌آوری قرار دهد تا آن‌ها بتوانند مشکلات دستگاه‌ها و نرم‌افزارهاشان را رفع کنند.

بیشتر بخوانید:

آسانژ: روش‌های هکرهای سازمان سیا را با شرکت‌های فناوری به اشتراک می‌گذاریم

اکوادور: اینترنت آسانژ به‌دلیل افشای اسناد کلینتون قطع شد

Share