Share

ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه بیانیه‌ای در انتقاد از وضع ثبت‌نام نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر کرده. مکارم شیرازی در این بیانیه از مسئولان خواسته است چاره‌ای برای دوره‌های بعدی بیندیشند که شهروندان نتوانند آزادانه در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند.

ناصر مکارم شیرازی

مکارم شیرازی در این بیانیه نوشته است:

«عده‌اى ناآگاه و گروهى آگاهانه براى به سُخره کشیدن انتخابات ریاست جمهورى و ضربه زدن به نظام با نداشتن هیچگونه صلاحیتى، براى نام‌نویسى شرکت کرده و حتى صف تشکیل مى‌دهند. باید هر چه زودتر فکرى براى حل این مشکل شود تا افرادى نام‌نویسى کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را براى این کار داشته باشند.»

برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اصل شناسنامه ، کارت ملی و یک قطعه عکس شش در چهار کافی‌ست. مکارم شیرازی اما در بیانیه‌اش می‌گوید باید مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از ثبت‌نام شهروندان، شرط مدیر و مدبر بودن در مفهوم برخورداری از سابقه اجرایی کلان را در نظر آورد. او به «رجل سیاسی» هم اشاره می‌کند:

«هنگامى که گفته مى‌شود [نامزد انتخابات] از «رجال سیاسى باشد»، حداقل باید سن و سالى داشته باشد و پایه تحصیلى معتبر. همچنین قیود دیگرى که در دل این تعبیرات نهفته است و اهل عُرف کاملا آن را استفاده مى‌کنند و قانون‌دانان آن را تأیید مى‌کنند.»

پیش از این محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت و فرمانده پیشین سپاه پاسداران از حضور «عده‌ای روان‌پریش» در ستاد انتخابات وزارت کشور برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و گفته بود که این پدیده به معنای «توهین به مردم و تمسخر مردمسالاری‌ست.»

در سه روز گذشته حضور برخی نامزدهای نامتعارف خبرساز شده است: نامزدی که وعده پرداخت ۱۰۰ هزار دلار به هر شهروند ایرانی را داده بود، یک فرد معمم که برای قانونی کردن خرید و فروش تریاک در ایران نامزد شد، مردی که بعد از ثبت نام پلاکاردی به دست گرفت که روی آن نوشته شده بود: «به نام خداوند گرازهای مظلوم»  و نامزدی که به خاطر شباهتش با لیونل مسی، فوتبالیست سرشناس جهان در انتخابات ثبت نام کرده بود.

بیشتر بخوانید:

روز عجیب «ثبت‌نام»

Share