Share

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزودن نام سهراب سلیمانی، برادر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به فهرست تحریم‌های آمریکا را «در جهت اهداف سیاسی خاص دولت آمریکا» دانست.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۲۵ فروردین در این‌باره گفت: «این اقدامات و تحریم‌های یک‌جانبه و زورمدارانه بر اساس قطعنامه‌های مکرر سازمان ملل متحد اقدامی نامشروع و دارای آثار منفی بر بهره‌مندی حقوق بشر افراد است.»

روز پنج‌شنبه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا نام سهراب سلیمانی، مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران و معاون کنونی امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

بهرام قاسمی این اقدام آمریکا را «تکراری» و «ناقض اصول مسلم حقوق بین‌الملل و حقوق بشر بین‌المللی و امری نامشروع و غیر قانونی» دانست.

او آمریکا را متهم به نقض حقوق بشر کرد و افزودن نام سهراب قاسمی به فهرست تحریم‌ها را در جهت «سرپوش نهادن بر معضلات حقوق بشری» در آمریکا و «به انحراف کشاندن افکار جهانیان» از نقض حقوق بشر توسط آمریکا عنوان کرد.

بر اساس تحریم آمریکا، همه دارایی‌های سهراب سلیمانی در این کشور مسدود خواهد شد و مقامات قضایی آمریکا با شهروندان و یا شرکت‌هایی که با او معاملات اقتصادی کنند به موجب «قانون تحریم‌ ایران» برخورد قانونی خواهند کرد.

سهراب سلیمانی تا پیش از خرداد ماه ۱۳۹۵ مدیر زندان‌های تهران بود. او پس از خرداد ۱۳۹۵ به سمت سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها منصوب شد. قاسم سلیمانی پیش از برادرش به لیست تحریم‌ها اضافه شده بود.

بیشتر بخوانید:

ایالات متحده برادر قاسم سلیمانی را تحریم کرد

Share