Share

چه کسی رئیس جمهوری آینده فرانسه خواهد شد؟ امانوئل مکرون، کاندیدای مستقل و مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» همچنان در صدر قرار دارند اما ژان لوک ملانشون، کاندیدای چپ‌ها بر میزان آرای خود افزوده و با درصد کمی پایین‌تر از این دو قرار دارد. فرانسوا فیون، کاندیدای محافظه‌کاران نیز در گردونه رقابت‌ها باقی مانده است.

از راست: ژان لوک ملانشون، امانوئل ماکرون، فرانسوا فیون و مارین لوپن

از راست: ژان لوک ملانشون، امانوئل مکرون، فرانسوا فیون و مارین لوپن

۹ روز مانده به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به‌نظر می‌رسد رقابت بین کاندیداها نسبت به کل سال نزدیکتر شده است. بر اساس آخرین نظرسنجی چهار کاندیدای نخست تنها سه درصد با یکدیگر فاصله دارند.

ژان لوک ملانشون که در هفته‌های اخیر به‌شکلی صعودی بر میزان طرفدارانش افزوده شده به همین مسیر ادامه می‌دهد و رقابت‌های انتخاباتی را هیجان‌انگیزتر کرده است.

«ایپسوس»، شرکت معتبر بین‌المللی نظرسنجی که مقر آن در پاریس است در آخرین نظرسنجی خود این اطلاعات را به‌دست آورده است.

بر اساس نظرسنجی «ایپسوس» برای دور نخست انتخابات، مارین لوپن و امانوئل مکرون به‌طور مشترک با ۲۲ درصد آرا در بالا قرار دارند اما ژان لوک ملانشون تنها با دو درصد اختلاف با ۲۰ درصد آرا در مکان سوم جای دارد و فرانسوا فیون با ۱۹ درصد آرا در رده چهارم است.

بر این اساس در دور دوم انتخابات که در روز ۷ مه / ۱۷ اردیبهشت برگزار خواهد شد لوپن و مکرون با هم به رقابت خواهند پرداخت و مکرون موفق خواهد شد که با ۶۳ درصد آرا برنده اصلی انتخابات شود.

در نظرسنجی‌های دیگر هفته‌های اخیر نیز ملانشون خود را به بالای جدول ۱۱ کاندیدای ریاست جمهوری رسانده است.

بدین ترتیب این سیاستمدار ۶۵ ساله چپ از نیمه ماه مارس تاکنون ۱۰ درصد به آرای خود افزوده است. ژان لوک ملانشون بیش از هر چیز در دو دور مناظره تلویزیونی موفق شد با استدلال‌هایش نظر تماشاگران را به خود جلب کند.

ملانشون که منتقد سیاست‌های اروپاست قصد دارد دست به اصلاحاتی در اقتصاد و بازار کار بزند و همین سرمایه‌گذاران را نگران کرده است.

در هفته‌ای اخیر از میزان آرای مکرون و لوپن کاسته شده است.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل / ۳ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چه کسانی هستند؟

آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: برتری کاندیدای چپ‌ها بر محافظه‌کاران

درخشش چپ در نخستین مناظره تلویزیونی انتخابات فرانسه

Share