Share

تنها در یک روز بیش از دو هزار پناهجوی رهسپار اروپا از دریای مدیترانه نجات یافتند.

نجات یک پناهجو از دریای مدیترانه، شمال لیبی – عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمعه ۲۵ آوریل در یک سلسله عملیات نجات از سوی گارد ساحلی ایتالیا و سازمان‌های غیردولتی و ان‌جی‌اوها ۲۰۷۶ پناهجو از دام موج‌های مدیترانه نجات یافتند. جسد بی‌جان یک تن نیز در یکی از قایق‌ها کشف شد.

یک سخنگوی گارد ساحلی ایتالیا توضیح داد که «در این روز دراماتیک»، ۱۹ عملیات نجات از سوی کشتی‌های گارد ساحلی یا ان‌جی‌اوهای بین‌المللی صورت گرفته است. این ۲۰۷۴ پناهجو در ۱۶ قایق بادی لاستیکی سرگردان مانده‌بودند.

سال گذشته چهار هزار و ۶۰۰ پناهجو که از شمال آفریقا به سوی ایتالیا عازم بودند جان‌شان را در دریا از دست دادند. سازمان بین‌المللی مهاجرت تخمین زده‌ است که در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۶۰۰ تن به شیوه‌ای مشابه در مسیر مهاجرت جان داده‌اند. شمار مهاجرانی که در سال جاری به ایتالیا رسیده‌اند، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به‌گفته دولت ایتالیا، در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۱۸۱ هزار نفر از طریق دریای مدیترانه خود را به سواحل اروپا رسانده‌اند که این رقم نیز بی‌سابقه بود.

خیریه «پزشکان بدون مرز» (Medecins Sans Frontieres) در حساب توئیتری خود خبر داد که جسد بی‌جان یک پسر نوجوان را داخل یکی از این قایق‌های بادی یافته و دیگر مسافران سرگردان را نجات داده‌است.

این خیریه در توئیت خود نوشت: «دریا کماکان یک گورستان است».

«پزشکان بدون مرز» گفت که دو کشتی آکواریوس و پرودنس، متعلق به این خیریه، حدود یک هزار تن را از ۹ قایق بادی نجات داده‌اند.


در همین زمینه

پسری ۱۶ ساله، تنها بازمانده قایق ۱۴۷ پناهجوی آفریقایی

Share