Share

بر اساس اخبار غیررسمی انتخابات شورای شهر تهران، ورزشکارانی که اکنون نماینده هستند، رد صلاحیت شده‌اند. الهه راستگو نیز در فهرست ردصلاحیت‌شدگان است، اگرچه صلاحیت تمام چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان برای این انتخابات تأیید شده‌است.

شورای شهر تهران

به گزارش روزنامه «شهروند»، غلامرضا انصاری، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران گفته است که عباس جدیدی، حسین رضازاده، هادی ساعی و الهه راستگو، چهار نماینده فعلی شورای شهر تهران رد صلاحیت شده‌اند. او تأکید کرده که این اخبار «قطعیت ندارند.»

جدیدی، رضازاده و ساعی، در کنار علیرضا دبیر قهرمانان ورزشی بودند که به شورای شهر تهران راه یافتند و همگی در گروه‌های مختلف حامی اصول‌گرایان و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران قرار دارند. در این میان، ساعی و دبیر هر دو سابقه عضویت در دور سوم شورای شهر تهران را نیز دارند.

عباس جدیدی سال گذشته به یکی از پرحاشیه‌ترین نمایندگان شورای شهر بدل شد. او که معاون نظارت شورای شهر تهران است، با جسد بیجان منصور پورحیدری، چهره سابق تیم فوتبال استقلال تهران در بیمارستان عکس انداخت و آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. این عکس با واکنش شدید کاربران دنیای مجازی و نیز دیگر افراد و رسانه‌ها مواجه شد. جدیدی پس از آن در گفت‌و‌گو با روزنامه «قانون» گفت که «من عکس نینداختم، این عکس من نیست و نمی‌دانم عکس چه کسی است!» او در نهایت عذرخواهی کرد، اگرچه مسئولیت گرفتن عکس را نپذیرفت.

الهه راستگو، دیگر نماینده فعلی که خبرها از رد صلاحیت او حکایت دارند، در ابتدای کار شورای چهارم جنجالی شد. او که با قرارگرفتن در لیست اصلاح‌طلبان وارد شورا شده بود، روز رأی‌گیری برای شهردار تهران به جای حمایت از کاندیدای اصلا‌ح‌طلبان، محسن هاشمی رفسنجانی به محمدباقر قالیباف رأی داد و با همین تک‌رأی، موحب ابقای او در سمت شهردار تهران شد.

او پیشتر قول داده‌بود که به محسن هاشمی رأی بدهد و حتی به ادعای برخی اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران، «سوگند خورده بود.» پس از این اتفاق، حزب اسلامی کار راستگو را اخراج کرد.

با این حال، غلامرضا انصاری تأکید کرده که به باور او، ردصلاحیت‌ها «ضددموکراتیک» است. او گفته که «باید در این زمینه تجدیدنظر شود ما باید گزینش افراد را به مردم بدهیم. مگر احراز تخلف مالى و اخلاقى مستند به حکم قطعى، در حالی که رویه ردصلاحیت‌ها همان رویه‌اى بود که در گذشته از دوره چهارم مجلس به‌صورت استصوابى به وجود آمد و اکثر نخبگان سیاسى و اجتماعى به آن معترض بودند.»

پیشتر برخی اصول‌گرایان گفته‌بودند که نظارت بر صلاحیت کاندیداهای شورای شهر نیز باید به شورای نگهبان سپرده شود.

تا کنون هیچ خبری از ردصلاحیت چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان، از جمله محسن هاشمی یا مرتضی الویری، شهردار سابق تهران در انتخابات شورای شهر منتشر نشده‌است. علی نوذرپور، معاون سابق دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور به شهروند گفته است که اعضای شاخص اصلاح‌طلبان همگی تأیید صلاحیت شده‌اند.

بنابر این گزارش، آمار تأییدصلاحیت‌ها تا دوم اردیبهشت‌ماه اعلام خواهد شد.

به گزارش شهروند، اعضای شورای شهر تهران می‌گویند که گزینه‌های نهایی لیست اصول‌گرایان از میان ۴۰، ۵۰ تن و گزینه‌های نهایی اصلاح‌طلبان، از بین ۱۰۰ تن انتخاب خواهند شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که محسن هاشمی یا احمد مسجدجامعی سرلیست اصلاح‌طلبان و مهدی چمران نیز سرلیست اصول‌گرایان خواهند بود.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس دهم، ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد. شورای شهر تهران ۲۱ عضو اصلی و ۱۱ عضو علی‌البدل دارد.

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share