Share

احمد توکلی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به اعضای شورای نگهبان گفته است که احمدی‌نژاد به ولایت فقیه پایبند نیست و باید ردصلاحیت شود.

کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در انتخابات ریاست جمهوری با مخالفت‌هایی از سوی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان روبه‌رو شده است.

کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در انتخابات ریاست جمهوری با مخالفت‌هایی از سوی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان روبه‌رو شده است.

به‌گزارش سایت الف، احمد توکلی در نامه خود به شورای نگهبان به موارد سرپیچی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران از دستورات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پرداخته است. از جمله در انتصاب اسفندیار رحیم مشایی، به‌عنوان معاون اول در دوره نخست ریاست جمهوری احمدی‌نژاد که خامنه‌ای با این انتصاب مخالفت کرد، برکناری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات وقت با وجود مخالفت رهبر جمهوری اسلامی و در پی آن ۱۱ روز خانه‌نشینی احمدی‌نژاد، و همچنین الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان گردشگری به‌رغم مخالفت خامنه‌ای.

نماینده پیشین مجلس در نامه خود به موارد دیگر سرپیچی احمدی‌نژاد اشاره کرده است، از جمله امضا نکردن قوانینی که مجلس بررسی و تصویب کرده بود و درخواست اعطای صلاحیت به رئیس‌جمهور در رد یا عدم امضای قوانین در حالی‌که به‌گفته توکلی رهبر جمهوری اسلامی بر لازم‌الاجرا بودن تمامی مصوبات قانونی برای همه قوای کشور تأکید کرده و شورای نگهبان نیز درخواست احمدی‌نژاد را رد کرده بود.

مواردی که توکلی در نامه خود اشاره کرده از پرتنش‌ترین چالش‌های درونی جمهوری اسلامی در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد بود و موجب شد تا گروهی از اصول‌گرایان پشت رهبر جمهوری اسلامی از او فاصله بگیرند.

توکلی همچنین به «عدم ارسال مصوبات دولت برای رئیس مجلس، ابلاغ ضوابط اجرایی قانون بودجه ۱۳۸۹ بدون تصویب هیئت ‌وزیران، نقض قوانین با اوج تجری و رفتار دوگانه در اصلاح ساختار بودجه‌ریزی، برداشت‌های غیرقانونی برای واردات بنزین و گازوئیل، و بار مالی غیرقانونی مصوبات سفرهای استانی» در کارنامه احمدی‌نژاد اشاره کرده است.

احمد توکلی ضمن بیان این‌که «احمدی‌نژاد مدت‌ها است که اهلیت خود را برای سکان‌داری دولت از دست داده» از اعضای شورای نگهبان پرسیده است: «این حد از خلاف‌گویی، بی‌پروایی، خودسری، خودشیفتگی و تجری را در کدام یک از مسئولان نظام سراغ دارید؟ حتی بنی‌صدر نیز چنین نبود.»

محمود احمدی‌نژاد برخلاف توصیه رهبر جمهوری اسلامی ۲۳ فروردین‌ماه جاری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری با مخالفت‌های جناح‌های مختلف در جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

انتقاد اصول‌گرایان از او بیشتر به‌دلیل نادیده گرفتن دستورات خامنه‌ای است. اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان نیز کارنامه هشت سال ریاست جمهوری او را منفی ارزیابی می‌کنند.

برخی از اصلاح‌طلبان نیز پیش‌بینی کرده‌اند که صلاحیت محمود احمدی‌نژاد در شورای نگهبان تأیید نخواهد شد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

Share