Share

ذر حالی که برخی منابع خبری از احتمال رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد و یا از دعوت او به انصراف از انتخابات خبر می‌دهند، رئیس جمهوری سابق در مصاحبه‌ای به یک موضوع حساس در سیاست خارجی جمهوری اسلامی پرداخت.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران که داوطلب نامزدی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز هست، به شبکه خبری «الجزیره» گفت که کشورهای منطقه و ایران باید سیاست خود را در سوریه تغییر دهند.

او در حالی این موضع را اتخاذ کرده است که سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت ویژه از بشار اسد برای حفظ قدرت او است.

احمدی‌نژاد اما گفت که همه کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، قطر، ترکیه، کویت، بحرین و به ویژه ایران، عمان و سوریه باید سیاست خود را تغییر دهند.

رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران خواستار «گفت‌وگو میان همه کشورهای منطقه» شد و گفت که این اتحاد حتی با وجود اینکه عربستان سعودی و ترکیه با ایران به دلیل حمایت از بشار اسد در سوریه و جنگ در یمن اختلاف دارند، باید صورت بگیرد.

او جنگ در کشورهای خاورمیانه را «تحمیل شده از بیرون» عنوان کرد و افزود: این جنگ موجب تضعیف کشورها و از بین رفتن ثروت منطقه خاورمیانه شده است.

محمود احمدی‌نژاد نخستین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری و سیاست‌مدار جمهوری اسلامی است که به صورت رسمی خواستار تغییر سیاست ایران در سوریه شده است.

او در این گفت‌وگو در واکنش به احتمال رد صلاحیت‌اش از سوی شورای نگهبان گفت که دلیلی برای رد صلاحیت او وجود ندارد.

احمدی‌نژاد که پیشتر از سوی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از نام‌نویسی در انتخابات منع شده بود، گفت که نظر رهبر ایران یک نظر مشورتی است او به دلیل تغییر شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است.

علی خامنه‌ای پس از انتخابات خرداد ۸۸ که به اعتراض‌های گسترده انجامید، گفته بود که احمدی‌نژاد در سیاست خارجی دیدگاه‌ی نزدیک‌تر به او دارد.

اختلاف میان احمدی‌نژاد و حامیان رهبر جمهوری اسلامی پس از آن آغاز شد که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات برکنار شده توسط رئیس جمهوری با حکم علی خامنه‌ای در مقام خود باقی ماند.

زمزمه رد صلاحیت احمدی‌نژاد

نام‌نویسی احمدی‌نژاد برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با واکنش تند جریان‌های حامی دولت و اصول‌گرایان روبرو شده است. احمد توکلی نماینده سابق تهران در مجلس سه‌شنبه ۲۹ فروردین در نامه‌ای سرگشاده به شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت رئیس جمهوری پیشین شد.

در پیوند با همین موضوع روزنامه بهار که به اصلاح‌طلبان نزدیک است چهارشنبه ۳۰ فروردین از زمزمه‌های رد صلاحیت در شورای نگهبان خبر داد و نوشت: « بعید نیست که در روزهای آتی تلفن احمدی‌نژاد و همراهانش یک به یک زنگ بخورد و صدای آشنایی از طرف شورای نگهبان آنان را به انصراف از انتخابات دعوت کند».

احمدی‌نژاد پیشتر گفته است که در صورت رد صلاحیت اقدام لازم و «مهمی» را انجام خواهد داد.

Share