Share

قربان بهزادیان‌نژاد، رئیس ستاد میرحسین موسوی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به زندان اوین برگردانده شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، بهزادیان‌نژاد روز دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ با تماس مأموران امنیتی به زندان فراخوانده شد.

رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در حالی به زندان برگردانده شده که یک روز پیش از آن، محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران خواهان آزادی زندانیان سیاسی و «رفع حصر‌ها و حبس‌ها و ایجاد و تأمین آزادی‌های اساسی و مدنی» شده بود.

 

قربان بهزادیان‌نژاد پیش‌تر در تیر ۱۳۸۸ بازداشت شده بود. وی پس از مدتی از زندان آزاد شد اما دوباره در دی ۱۳۸۸ بازداشت شد.

وی از سوی دادگاه انقلاب به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. رئیس ستاد انتخاباتی میرححسین موسوی، شهریور ۱۳۸۹ با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود. بهزادیان‌نژاد همچنین از ادامه تدریس در دانشگاه منع شده است.

علیرضا حسینی بهشتی، علیرضا بهشتی شیرازی، علی عرب‌مازار، محمد باقریان، محمدرضا تاجیک و قربان بهزادیان‌نژاد از مشاوران و اعضای ارشد ستاد انتخاباتی موسوی هستند که در موج بازداشت‌های پس از انتخابات روانه زندان شدند.

میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان نیز به همراه همسرش از بهمن ۱۳۸۹ در حبس خانگی به‌سر می‌برد.

علیرضا بهشتی شیرازی که دی ۱۳۸۸ بازداشت شد بود، ۱۱ مهر ۱۳۸۹ با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

علی عرب‌مازار، یکی دیگر از مشاوران میرحسین موسوی نیز دی ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی مرداد ۱۳۸۹ از زندان آزاد شد.

در نزدیک به دو سالی که از دهمین دوره انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران می‌گذرد، هزاران نفر از مخالفان دولت بازداشت و دست‌کم ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از «شکنجه و آزار و اذیت» بازداشت‌شدگان است. بسیاری از افراد دستگیر شده به احکام سنگین حبس، تبعید، شلاق و در برخی موارد اعدام، محکوم شده‌اند.

 

Share