Share

نجات‌الله ابراهیمیان یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان گفته است که هنوز شورای نگهبان درباره نانزدهایی که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت‌نام کرده‌اند تصمیمی تگرفته است.

عکس: آرشیو

ابراهیمیان در گفت وگو با خبرگزاری میزان گفته است:

«قبلاً درباره داوطلبان جلسات مقدماتی داشتیم، ولی امروز، روزی است که وارد بحث می‌شویم. ما باید در جلسات رسمی تصمیم‌گیری کنیم.»

بنا به اطلاعاتی که علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور در اختیار رسانه‌های داخلی قرار داده، در مجموع ۱۶۳۶ نفر برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند. از این تعداد فقط ۳۰ نفر شناخته شده‌اند.

نجات‌الله ابراهیمیان درباره رد صلاحیت فله‌ای داوطلبان گفته است:

 «قطعاً آدمی که سواد ندارد و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده، وقت زیادی از شورای نگهبان نخواهد گرفت. عده‌ای که روشن است صلاحیتشان موجود نیست، خیلی وقت ما را نخواهند گرفت.»

پیش از این، ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی، دو مرجع تقلید به نحوه ثبت نام‌ها که از برحی لحاظ جنبه نمایشی پیدا کرده بود و ستاد انتخابات وزارت کشور را به محلی برای بیان خواسته‌های مدنی مردم تبدیل کرده بود، انتقاد کرده بودند.

فضل‌الله موسوی، یکی دیگر از اعضای حقوقدان شورای نگهبان روز گذشته خبر داده بود که این شورا امروز، چهارشنبه ۳۰ فروردین جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تشکیل می‌دهد.

بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی داوطلبان احراز مقام ریاست جمهوری می‌‌بایست از میان «رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مسلمان، و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران » انتخاب شوند.

بیشتر بخوانید:

جعفر سبحانی: در انتخابات ثبت‌نام کردند که به «نظام» ضربه بزنند

Share