Share

معاون اول قوه قضائیه می‌گوید چند ساعت پس از بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی، فعالیت این شبکه‌ها از سر گرفته شد و این نشان می‌دهد که این کانال‌ها از جای دیگری هدایت می‌شوند.

به‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات با بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی طرفدار دولت، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه همچنان از این بازداشت‌ها حمایت می‌کند.

به‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات با بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی طرفدار دولت، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه همچنان از این بازداشت‌ها حمایت می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسن محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در نشست مقامات قضائی و رؤسای دادگستری‌ها به موضوع بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی اشاره کرد و گفت فعالیت‌ها در فضای مجازی فردی نیست و «بسیاری از این‌ها وابسته به سرویس‌های بیگانه هستند و حتی شاید خودشان هم این موضوع را ندانند.»

او افزود: «در همین موضوع کانال‌های تلگرامی ۶ نفر در بازداشت هستند؛ اما ظرف چند ساعت پس از بازداشت دوباره کانال‌ها فعال شدند، این نشان می‌دهد که صاحبان اصلی این کانال‌ها فعالیت‌ها را هدایت می‌کنند.»

هفته آخر اسفندماه خبر دستگیری ۱۲ مدیر کانال‌های تلگرامی منتشر شد که بعد شش نفر از آن‌ها آزاد شدند. مدیران کانال‌های «اصلاح‌طلبان نیوز»، «اصلاحات نیوز»، «مجمع اصلاح‌طلبان» و «حامیان دولت» در میان بازداشت‌شدگان بودند. اتهام بازداشت‌شدگان «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

در همین حال امروز (چهارشنبه) مسعود پزشکیان، نایب رئیس اصلاح‌طلب مجلس و عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید، شیوه برخورد با مدیران کانال‌های تلگرامی حامی دولت را نادرست خواند و خواهان روشن شدن تکلیف بازداشت‌شدگان شد.

پزشکیان گفت: «این درست نیست که هشداری ندهیم و ناگهان، ۱۲ کانال را ببندیم و اجازه ندهیم کسی این افراد را ببیند و تکلیف‌شان را هم روشن نکنیم که چرا و چگونه باید محاکمه شوند.»

پیش از این، در نشست علنی ۱۵ فروردین مجلس ایران علی مطهری، محمود صادقی، علیرضا رحیمی، مصطفی کواکبیان و غلامرضا حیدری، پنج تن از نمایندگان تهران به وزیر اطلاعات درباره بازداشت‌ مدیران کانال‌های تلگرامی تذکر دادند و از او توضیح خواستند.

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس نیز در همان روز بازداشت مدیران کانال‌های تلگرام را نادرست خوانده و گفته بود بهتر بود که هرگز این اتفاق‌ها نمی‌افتاد.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی را نادرست خوانده و گفته است جرمی برای آن‌ها نمی شناسد اما محسنی اژه‌ای می‌گوید: «مرجع صالح برای این‌که کسی مرتکب جرم شده یا نشده است وزیر اطلاعات نیست.»

بیشتر بخوانید:

پاسخ وزیر اطلاعات و سخنگوی دولت به اژه‌ای: مدیران کانال‌های تلگرامی جرمی ندارند

Share