Share

پس از گذشت دو هفته از حمله شیمیایی به شهر خان شیخون سوریه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای نظامی سوریه هنوز چند تُن سلاح شیمیایی در اختیار دارد.

به‌گزارش رویترز، یک مقام بلندپایه ارتش اسرائیل که نخواست نامش منتشر شود به روزنامه‌نگاران گفته است که «چند تن سلاح شیمیایی» همچنان در اختیار نیروهای بشار اسد است.

منابع محلی به‌نقل از این مقام ارتش اسرائیل نوشته‌اند که به‌طور مشخص حدود سه تن وزن سلاح‌های شیمیایی ارتش سوریه است.

بر اساس توافقنامه‌ای که در سال ۲۰۱۳ با حمایت روسیه و آمریکا به‌دست آمد، سوریه پذیرفت که تمام سلاح‌های شیمیایی خود را نابود سازد.

احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز چهارشنبه ۱۹ آوریل / ۳۰ فروردین اعلام کرد که بررسی‌های کمیته حقیقت‌یاب نشان می‌دهد که در حمله به خان شیخون از گاز سارین یا یک ماده مشابه استفاده شده است.

در حملات شیمیایی ۴ آوریل / ۱۵ فروردین به خان شیخون واقع در استان ادلب در شمال غرب سوریه دست‌کم ۸۷ نفر کشته شدند. اسرائیل و شماری زیادی از کشورها حکومت سوریه را مسئول این حمله می‌دانند اما سوریه و هم‌پیمان اصلی‌اش روسیه، شورشیان را عامل آن می‌دانند.

ژان ـ مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه ۱۹ آوریل / ۳۰ فروردین گفت که سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه شواهدی از دخالت رژیم سوریه در این حمله شیمیایی در دست دارند.

در آغاز ماه آوریل جاری آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشته بود که «صد در صد» مطمئن است که حمله شیمیایی به خان شیخون «مستقیماً از سوی بشار اسد برنامه‌ریزی و دستور داده شده است».

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته بود که حمله شیمیایی به خان شیخون «صددرصد ساختگی» بود.

اسد افزوده بود که ارتش سوریه دیگر هیچ سلاح شیمیایی ندارد. او گفته بود غرب، به‌ویژه آمریکا، حمله شیمیایی به خان شیخون را «بهانه»ای برای حمله موشکی نیروهای آمریکایی به ارتش سوریه قرار دادند.

بامداد جمعه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین ارتش آمریکا در پاسخ به حمله شیمیایی به خان شیخون بیش از ۵۰ موشک کروز «توماهاوک» را به سمت پایگاه هوایی الشعیرات واقع در استان حمص شلیک کرد. آمریکا می‌گوید حمله شیمیایی به خان شیخون از این پایگاه انجام شده بود.

بیشتر بخوانید:

بشار اسد: حمله شیمیایی به خان شیخون صددرصد ساختگی بود

پوتین: حمله شیمیایی «خان شیخون» عملیات ایذایی بود

Share