Share

در حالی که امروز قرار است شورای نگهبان برای تصمیم‌گیری درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در قم تشکیل جلسه دهد و هنوز این شورا اسامی را اعلام نکرده است، یک سایت اصلاح‌طلب نوشت: «محمود احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده است.»

«سحام‌نیوز» این خبر را به نقل از «اخبار دریافتی» منتشر کرده و با استناد به همان منبع درباره چرایی و نحوه ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات نوشته است که تا زمان ثبت‌نام او در وزارت کشور هیچکس حتی حمید بقایی از تصمیم او اطلاع نداشته است.

پایگاه خبری نزدیک به مهدی کروبی نوشته که منابع خبری این پایگاه علت این امر را از احمدی‌نژاد جویا شده‌اند و او پاسخ داده است: «اگر پیش از روز ثبت نام از اقدام خود برای ثبت نام و حضور در انتخابات سخن گفته بودم، نهادهای امنیتی با حضور پیرامون منزلم، از خروج من برای حضور در وزارت کشور ممانعت به عمل می‌آوردند. باید طوری عمل می‌کردم که سر سوزن شکی ایجاد نکنم.»

احمدی‌نژاد که به همراه حمید بقایی و برای حمایت از او در یکی از روزهای ثبت‌نام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفته بود به نحو غیرمنتظره‌ای شناسنامه خود را بیرون آورد و خود نیز نامزد انتخابات شد.

این در حالی بود که خامنه‌ای با این استدلال که شرکت احمدی‌نژاد باعث دوقطبی شدن فضای انتخاباتی می‌شود از او خواسته بود در انتخابات شرکت نکند و احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که به گفته خامنه‌ای عمل خواهد کرد.

احمدی‌نژاد  پس از ثبت‌نام در توضیح اقدام خود گفت که هدفش حمایت از حمید بقایی است. او همچنین به اعلام نامزدی ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس و کاندیدای اصولگرایان در انتخابات، اشاره کرد و افزود انتخابات دوقطبی هست و با نامزدی او از حالت دوقطبی خارج می‌شود.

مهلت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان امروز به پایان می‌رسد. البته این مهلت ۵ روز قابل تمدید است.

عباسعلی کدخدایی اعلام کرده است امروز جلسه شورای نگهبان در قم برای بررسی صلاحیت‌ها برگزار می‌شود و احتمال دارد هم‌امروز اسامی افردای که صلاحیت‌شان تائید شده اعلام شود.

روز گذشته خامنه‌ای طی سخنانی در جمع نظامیان بر ضرورت تامین «امنیت انتخابات» تاکید کرد.

نهادهای انتظامی و امنیتی نیز با نزدیک‌تر شدن زمان اعلام اسامی تائید و ردصلاحیت‌شدگان از سوی شورای نگهبان، بر شدت هشدارهای خود  نسبت به برگزاری تجمعات «غیرقانونی» و اقدامات «خلاف قانون» از سوی نامزدان انتخاباتی و هواداران آن‌ها افزوده‌اند.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در پی سخنان خامنه‌ای اعلام کرد تمام اقدامات لازم برای مقابله با «تهدیدات احتمالی» در جریان انتخابات انجام شده و با کسانی که قصد برهم زدن انتخابات را داشته باشند برخورد خواهد شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز از آمادگی دادستانی خبر داد و افزود اجازه تکرار حوادث سال ۱۳۸۸ داده نخواهد شد. اشاره او به تظاهرات و اعتراضات سال ۸۸ است. نتیجه آن انتخابات و رسیدن احمد‌ی‌نژاد به ریاست‌جمهوری به اعتراض و تظاهرات نسبت به تقلب در انتخابات انجامید و در نهایت منجر به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد همسر موسوی و مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات شد.

تازه‌ترین اظهار نظر مربوط به رئیس قوه قضائیه است که در جمع رؤسای دادگستری و دادستان‌ها در سراسر ایران هشدار داد که ممکن است در طول انتخابات ریاست جمهوری در ایران حوادثی رخ دهد. صادق لاریجانی از رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها در سراسر ایران خواست برای مقابله با این حوادث در هماهنگی با هم و با استفاده از نیروهای انتظامی و امنیتی وارد عمل شوند.

صفحه ویژه انتخابات ۱۳۹۶
Share