Share

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده ایران به‌طور «مخفیانه» در حال ساخت «کلاهک اتمی» است.

 

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه ۲۴ می ۲۰۱۱ (سوم خرداد ۱۳۹۰) این گزارش را برای بررسی در نشست شورای حکام در اختیار اعضای آژانس قرار داد.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ششم تا دهم ژوئن ۲۰۱۱ (۱۶ تا ۲۰ خرداد ۱۳۹۰) در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

آمانو در این گزارش گفته آژانس نمی‌تواند تأیید کند که همه برنامه هسته‌ای ایران، صلح‌آمیز باشد.

در این گزارش از احتمال طراحی «کلاهک هسته‌ای» توسط ایران برای نصب بر روی موشک شهاب سه خبر داده شده است.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین واکنش به این گزارش، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «عدم ارائه اسناد و شواهد متقن، بار دیگر به جایگاه علمی و تخصصی آژانس به دلیل پرداختن به این اتهامات با اهداف سیاسی لطمه وارد خواهد کرد.»

در گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از احتمال طراحی کلاهک هسته‌ای توسط ایران برای نصب بر روی موشک شهاب سه خبر داده شده است

وی گزارش آژانس درباره احتمال فعالیت‌های نظامی ایران در برنامه هسته‌ای را «مطالب تکراری و خسته‌کننده و اتهامات بی‌اساس» نامید.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اسفند ۱۳۸۹ نیز در گزارشی از احتمال وجود فعالیت‌های نظامی در برنامه اتمی ایران خبر داده بود.

یوکیا آمانو در این گزارش گفته بود: «نشانه‌هایی وجود دارد که ایران برخی از فعالیت‌های نظامی مربوط به برنامه هسته‌ای را بعد از سال ۲۰۰۴ ادامه داده است.»

برنامه اتمی ایران همواره موضوعی بحث‌برانگیز بوده است. آمریکا و کشورهای غربی می‌گویند این احتمال وجود دارد که برنامه هسته‌ای ایران در جهت «مقاصد نظامی» باشد.

بر همین اساس، علاوه بر شورای امنیت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطعنامه، به تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها تحریم‌های یک‌جانبه‌ای نیز علیه ایران اعمال کرده‌اند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش گفت عزم آمریکا، جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست سالانه «آیپک»، برنامه هسته‌ای ایران را «غیرقانونی» و «چالش‌برانگیز» توصیف کرد.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز دوشنبه هفته جاری به دلیل «نگرانی از برنامه‌ هسته‌ای ایران» تحریم‌های تازه‌ای را علیه این کشور تصویب کرد.

 

بر اساس این تحریم‌های تازه، دارایی‌ها و حساب‌های ۱۰۰ شرکت، از جمله بانک تجاری ایران و اروپا که دفتر مرکزی آن در هامبورگ است، مسدود شد. آمریکا نیز از این اقدام اتحادیه اروپا استقبال کرده است.

 

Share