Share

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا خبر داده بود که به دلیل دخیل بودن ایران در بحران‌های خاورمیانه، واشنگتن قصد دارد در سیاست‌هایش در رویکرد به ایران بازنگری کند. توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی هم شامل این بازنگری می‌شود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتر در واکنش به این تحولات از آمریکا خواسته است که به تعهدات خود نسبت به برجام عمل کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته اعلام کرده بود که با توجه به همه تهدیدهای ایران در خاورمیانه در برجام منافع آمریکا در نظر گرفته نشده است.

رکس تیلرسون به دشمنی ایران با اسرائیل و حمایت ایران از حزب‌الله لبنان و حماس و سازمان‌های «تروریستی» دیگر در خاورمیانه اشاره کرده بود.

تیلرسون پیش از این در نامه‌ای به پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا توضیح داده بود که ایران به تمامی تعهداتش در مورد برجام تا تاریخ ۱۸ آوریل عمل کرده است.

محمد جواد ظریف در پاسخ به این اتهامات نوشته است:

«اتهامات بی‌پایه آمریکا نمی‌تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند. آمریکا موظف است که مسیر خود را تغییر داده و به تعهدات خود عمل کند.»

بیانیه روز گذشته رکس تیلرسون شدیدالحن‌ترین انتقاد او از ایران است.

ایران با نمایندگان گروه ۵+۱ در وین پنجم اردیبهشت سال جاری دیدار می‌کند.

ایران مایل است ۹۵۰ تن کیک زرد از قزاقستان بخرد. این پیشنهاد در ششمین کمیسیون برجام هم مطرح شد و بریتانیا با آن مخالفت کرد. در هفتمین جلسه به‌احتمال‌ زیاد نمایندگان دولت ترامپ و دولت ترزا می‌ با درخواست ایران مخالفت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه آمریکا: باید تهدید ایران را در همه بحران‌های منطقه‌ای در نظر بگیریم

Share