Share

احمد شهید، وزیر خارجه سابق مالدیو، روبرتو توسکانو، سفیر سابق ایتالیا در ایران و امین مدنی، وکیل حقوق بشر سودانی، با رأی اعضای شورای مشورتی شواری حقوق بشر به‌عنوان سه کاندیدای نهایی احراز سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تعیین شدند.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل در روزهای ۱۶ و ۱۷ ماه ژوئن، طی یک جلسه اداری، یکی از این سه کاندید معرفی شده را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران برگزیند.

به گزارش تارنمای «عدالت برای ایران» در میان کاندیداهای احراز پست گزارشگری ویژه سازمان ملل، نام نسرین مصفا، رئیس مرکز حقوق بشر دانشگاه تهران و حسن ضیایی‌فر، رئیس مرکز حقوق بشر اسلامی که هر دو از سوی جمهوری اسلامی نامزد شده بودند به چشم می‌خورد.

همچنین پیام اخوان، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه مک‌گیل کانادا نیز از دیگر کاندیداها ایرانی احراز این سمت بود.

به گزارش «عدالت برای ایران»، احمد شهید، اکنون مشاور نخست‌وزیر مالدیو در سیاست خارجی است. او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و نیز ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزیر امور خارجه مالدیو بوده. او از کوشندگان امضای ۹ تعهد بین‌المللی در مورد مسائل حقوق بشری بوده است و برای اجرای این تعهدات در قوانین داخلی نیز تلاش کرده است.

روبرتو توسکانو در حال حاضر در مرکز تحقیقاتی «وودرو ویلسون» مشغول تحقیق بر روی ایران است؛ وی مدتی نیز سفیر ایتالیا در ایران و هند بود. او در دانشگاه پیزا و دانشگاه لوییز رم نیز استاد حقوق بشر بوده است.

امین مدنی هم یک وکیل مدافع حقوق بشر است. او در حال حاضر به‌عنوان وکیل در خارطوم در یک مؤسسه حقوقی مشغول به کار است. او همچنین مشاوره نمایندگان عراق و افغانستان را نیز در سازمان ملل برعهده دارد.

در روز چهارم فروردین ۱۳۹۰، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو به تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی مثبت دادند. از این میان ۲۲ عضو به تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران رأی مثبت، ۱۴ عضو رأی منفی و هفت عضو نیز رأی ممتنع دادند.

گروه‌های حقوق بشری و فعالان این عرصه تعیبن چنین گزارشگری را یک موفقیت بزرگ بین‌المللی قلمداد می‌کنند.

۱۰ روز پیش محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در دیداری با سفیر ژاپن گفته بود: «ایران همچنان بر موضع سابق خود، یعنی دعوت عام از همه گزارشگران، باقی است و مشکلی با آمدن آن‌ها به ایران ندارد.»

در سال‌های دور، رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل بودند که چند بار به ایران سفر کردند و گزارش‌هایی از وضعیت حقوق بشر در این کشور تهیه نمودند.
 

Share