Share

سه روز مانده به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پاریس بار دیگر صحنه یک حمله تروریستی بود. در بلوار معروف شانزلیزه پاریس مردی با اسلحه یک پلیس را کشت، سه نفر را زخمی کرد و خود کشته شد. داعش مسئولیت این حمله را پذیرفت.

حمله تروریستی در بلوار شانزلیزه پاریس

حمله تروریستی در بلوار شانزلیزه پاریس

این رویداد پنج‌شنبه شب ۲۰ آوریل / ۳۱ فروردین حدود ساعت ۲۱، همزمان با مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری فرانسه رخ داد. مرد مهاجم به روی یک خودروی پلیس که در خیابان ایستاده بود آتش گشود و یک مأمور پلیس را کشت. او دو مأمور پلیس و یک گردشگر را نیز زخمی کرد. پلیس فرد مهاجم را از پای در آورد.

سایت «اعماق» وابسته به گروه «دولت اسلامی» (داعش) اعلام کرد که فرد مهاجم ابو یوسف نام دارد، بلژیکی و وابسته به این گروه است.

دادستان ضدتروریسم فرانسه نیز اعلام کرد که فرد مهاجم را شناسایی کرده اما به دلایل تاکتیکی جزئیاتی در این‌باره ارائه نکرد.

مهاجم یکی از افراد افراطی بود

با این حال مقامات فرانسوی گفته‌اند که فرد مهاجم به‌عنوان یکی از افراد تندرو شناخته شده بود. خبرگزاری فرانسه نیز نوشته است که او پیش از این هم به دلیل حمله مسلحانه به پلیس مجازات شده بود.

پلیس در حال بررسی است تا دریابد مهاجم همدستانی نیز داشته است یا خیر.

شب گذشته (پنج‌شنبه به جمعه) خانه‌ای در شرق پاریس، جایی که فرد مهاجم زندگی می‌کرد مورد بازرسی قرار گرفت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه پنج‌شنبه شب پس از یک نشست ویژه در محل ساختمان ریاست جمهوری گفت که تمام شواهد نشان از یک حمله تروریستی دارند. اولاند از طریق شبکه‌های اجتماعی با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و گفت که مراسم یادبود ملی برگزار خواهد شد.

حمله به شانزلیزه و واکنش کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

حمله به شانزلیزه در حالی انجام شد که ۱۱ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی شرکت کرده بودند.

کاندیداهای انتخابات نسبت به این حمله واکنش نشان دادند. مارین لوپن و فرانسوا فیون، دو کاندیدای جناح راست تلاش کردند تا از این موضوع به‌سود خود استفاده کنند. آن‌ها و امانوئل ماکرون، کاندیدای مستقل، سخنرانی‌های کارزار انتخاباتی خود در روز جمعه را لغو کردند.

فیون محافظه‌کار پیش از آن‌که فرانسوا اولاند اعلام کند که حمله شب گذشته اقدامی تروریستی بود، گفت نمی‌توان انگیزه این حمله را از هم اکنون بیان کرد اما به‌نظر می‌رسد که این حمله تروریستی باشد. فیون همچنین گفت مبارزه با تروریسم باید اولویت اصلی رئیس جمهوری آینده باشد. مارین لوپن، کاندیدای راست افراطی نیز گفت این حمله نشان می‌دهد که اقدامی برای حفاظت از مردم صورت نگرفته است.

امانوئل ماکرون در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه شب منتشر شد نوشت: «با توجه به وضعیت و نیاز به بسیج نیروهای امنیتی برای اطمینان از ایمنی شهروندان ما، من تصمیم به لغو تجمعات عمومی آخرین روز مبارزات انتخاباتی خود گرفتم.» او روز جمعه نیز اطلاعیه‌ای منتشر خواهد کرد.

ژان لوک ملانشون، کاندیدای چپ‌ها نیز در اظهارنظری گفت که این اقدام تروریستی «روند دموکراسی در کشور را قطع نخواهد کرد و به خوبی نشان می‌دهد که خشونت حرف آخر را در برابر جمهوری‌خواهان نخواهد زد.»

با این حال ملانشون روز جمعه به کارزار انتخاباتی خود ادامه خواهد داد. او شامگاه جمعه ۲۱ آوریل / یکم اردیبهشت در میتینگ بزرگ انتخاباتی پاریس که از سراسر فرانسه در آن شرکت خواهند کرد و پابلو ایگلاسیاس، رهبر «پودموس»، چپ‌های نوین اسپانیا، نیز در آن حضور خواهد یافت، سخنرانی خواهد کرد.

بنوا آمون، کاندیدای سوسیالیست‌ها، یکی از برنامه‌های کارزار انتخاباتی صبح جمعه خود را در «اِوری» لغو کرد اما بقیه برنامه‌های خود را دنبال خواهد کرد. آمون به خبرگزاری فرانسه گفت: «اشتباه بزرگی خواهد بود که دچار ترس شویم و مباحث دموکراتیک را کنار بگذاریم.»

روز جمعه شورای امنیت ملی فرانسه تشکیل جلسه خواهد داد. نیروهای امنیتی فرانسه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وضعیت آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند.

از زمان حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ در فرانسه وضعیت فوق‌العاده حاکم است و احتمال دارد که این وضعیت باز هم تمدید شود.

در دو سال گذشته در فرانسه بیش از ۲۳۰ نفر در حملات تروریستی جان خود را از دست دادند.

در آخر هفته گذشته دو مرد در مارسی دستگیر شدند که به‌گفته مقامات فرانسوی قصد داشتند پیش از انتخابات ریاست جمهوری دست به عملیات تروریستی بزنند.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل / ۳ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

اسلام‌هراسی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چقدر نقش دارد؟

Share